Textilní impérium v městě pod Ještědem vybudoval v druhé polovině 19. století Johann Liebieg. Do roku 1949 patřila Textilana do koncernu Českých vlnařských závodů. Posléze se osamostatnila a zlatou éru zažila v 60. a 70. letech minulého století díky modernizaci. V roce 1971 zaměstnávala podle informací uvedených v publikaci Textilana v obrazech a datech autorky Vlasty Bergmanové 6500 lidí, kteří ročně vyráběli asi 18 milionů metrů tkanin.

Povodně v roce 2021 v Dolním Žlebu.
Rok od povodní. Stát nedal obcím na Děčínsku dosud ani korunu

Po roce 1989 došlo ke snížení stavu pracovníků a na objemu výroby se podepsala konkurenceschopnost na západních trzích. Po uzavření započala demolice výrobních hal včetně ikonického symbolu továrny v podobě komínu s logem Textilana. Dodnes stojí takzvaný Modrý bod, ze kterého se stala ruina.

Plán vybudovat obchodní centrum nevyšel 

Podle územní studie, kterou zpracovávají architekti ze společnosti DomyJinak, zde během pár let může vzniknout čtvrť s byty, komerčními prostory a náměstím. Domov by tu mohlo najít několik tisíc lidí. Investorem je společnost Middle Europe Investments (MEI). Ta areál koupila v roce 2018 po tom, co byly budovy Textilany zbořeny a bývalý vlastník odstoupil od záměru vybudovat na místě zábavní a obchodní centrum.