Občané si již na jejich přístup stěžovali státní policii a tvrdí, že si dřevaři složiště vytvořili na pozemcích, které jim nepatří.

Celou situaci nám popsal jeden z obyvatel Vysokého Sedliště, jméno nechtěl zveřejnit, redakci je však známo.

„V polovině minulého týdne těžila těžařská firma dřevo z lesů v okolí osady a skládala je i na pozemcích cizích vlastníků kolem první zatáčky silnice vedoucí do osady. V průběhu skladování dřeva používali silnici jako manipulační plochu,“ tvrdí občan, který si už na situaci stěžoval u ředitele Plánských lesů, Michala Hrušky.

„Teprve na osobní stížnost u ředitele Hrušky byla sjednána náprava a silnice byla uvolněna a vyčištěna,“ doplnil.

Ve středu ráno však byla situace stejná, jako v předchozím týdnu. „Nákladní vozy se vyšplhaly po neprohrnuté cestě na výše položenou odstavnou plochu, kde se otáčely, aby sjely opět do zatáčky a začaly ze silnice znovu nakládat,“ popisuje situaci občan.

Situace je na denním pořádku už několik týdnů

Lidé z vesnice se tak neměli jak dostat na hlavní tah. Místní se zároveň shodují, že tato situace je prakticky na denním pořádku už několik týdnů.

„Také jsem upozornil člověka, který u složiště byl, že bude místem projíždět více lidí. Bylo mi ale odpovězeno, že mají smůlu, neboť v místě prý není žádný zákaz stání ani zastavení,“ poukazuje na jednání těžařů muž s tím, že jeho manželka na to konto zavolala policii. „Za pár desítek minut volali z policie zpět, že případ s řidiči těžkých nákladních vozů vyřešili individuálně,“ popisuje dále občan.

„Městské lesy prodávají dřevo těžařským firmám, které při drancování lesa absolutně neberou ohled na jekékoliv předpisy, omezují obyvatelstvo a uklízejí jen na základě stížnosti,“ vysvětluje muž.

V plánských lesích je těžba dřeva u konce

Na názor jsme se zeptali i šéfa Plánských lesů, Michala Hrušky. Zajímalo nás, jak hodlají vzniklou situaci řešit. Ten nám řekl, že těžba v plánských lesích je u konce. „V inkriminovaném místě máme jen malou část lesa, jen pár hektarů, ze které jsme většinu dříví vyvozili. Ve středu odpoledne nebo večer bychom měli odvézt poslední náklad,“ řekl nám Hruška.

Navíc uvedl, že dělníci, kteří na místě pracují pod Plánskými lesy, jsou vybaveni lopatami a veškeré nánosy bahna ze silnice odklízejí. Dále nás upozornil, že většinu lesů v místě vlastní Lesy České republiky a pro ně těží najímané firmy. „Samozřejmě, situaci řešíme a přiznávám, že jsme ji částečně způsobili my,“ dodal ředitel Hruška.

Vyjádření k obtížné situaci si redakce vyžadála i od Lesů České republiky. „My jsme se svým smluvním partnerem celou situaci projednali. Odvoz dřeva je podle sdělení smluvního partnera již v závěrečné fázi,“ sdělil nám tiskový mluvčí Lesů České republiky Zdeněk Boublík.

Subjekty by měly cestu vrátit do původního stavu

S těžbou dřeva a operováním těžké techniky na polnostech vlastních i nevlastních, souvisí postupné ničení asfaltového povrchu silnice. A následná oprava by pak měla být na lesních společnostech. „Budeme se snažit uzavřít dohodu s jednotlivými subjekty o to, aby vrátily cestu do původního stavu,“ řekl Deníku Jiří Ťupa z odboru správy majetku a investic plánského městského úřadu.

A státní lesy k jednání o nápravě přistupují kladně. „Hned po ukončení prací uvede smluvní partner místo do původního stavu,“ slíbil tiskový mluvčí Boublík.