V Sokolově chybí aktuálně vyměnit na pět tisíc řidičských průkazů. Až konec roku patrně ukáže, jestli výměnu nechají někteří z motoristů na poslední chvíli. První měsíc nového roku se odbavuje bez front.

„Lidé chodí průběžně. Tím, že máme otevřeno pět dní v týdnu, odbavujeme klienty bez front a čekání. Věřím, že do konce roku proběhnou výměny bez komplikací," uvedla vedoucí Odboru dopravy Městského úřadu v Sokolově Hana Schimmerová.

To registr řidičů karlovarského magistrátu odhaduje, že v jeho správním obvodu se výměna dotkne zhruba pěti až šesti tisíc řidičů.

„O výměnu řidičského průkazu je možné požádat v úředních hodinách registru řidičů, tedy v pondělí a ve středu od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00. Využít lze také pátek, kdy je registr otevřen od 8:00 do pravého poledne," doplnila karlovarská mluvčí Helena Kyselá.

Pokud se vám to ale nehodí, můžete si termín rezervovat.

„Vhodný termín dle vlastních možností si můžete zabrat prostřednictvím online služby elektronického objednávání na internetových stránkách Magistrátu města Karlovy Vary," doplnila Kyselá.

Výměna dokladu z důvodu uplynutí doby platnosti pak nepodléhá správnímu poplatku. Pokud ale současně s výměnou dokladu probíhá i změna osobních údajů, například příjmení, bydliště a podobně, činí správní poplatek padesát korun.

Zákonná lhůta pro výrobu řidičského průkazu je následně dvacet dnů ode dne podání žádosti. V případě výměny řidičského průkazu je možné požádat i o zrychlené vyřízení. Správní poplatek pak činí 500 korun a doklad je vyroben do 5 pracovních dnů. K žádosti o výměnu je třeba předložit platný doklad totožnosti a jednu aktuální dokladovou fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 cm.

Několik tisíc řidičských průkazů si budou muset vyměnit i řidiči na Chebsku. „Odbor dopravy ašského úřadu odhaduje, že v našem správním obvodu se bude jednat o výměnu přibližně 3 500 řidičských průkazů," sdělil tiskový mluvčí města Aše Milan Vrbata.

Na úřad s žádostí o vydání nového řidičského oprávnění a s fotografií by mělo zavítat téměř pět tisíc šoférů z Chebu. „Registr řidičů Městského úřadu Cheb odhaduje, že v jeho správním obvodu se výměna dotkne zhruba čtyř až čtyř a půl tisíce řidičů. Ti si postupně již o nový průkaz žádají," sdělila tisková mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Žádost o nový řidičský průkaz podaly i v Mariánských Lázních desítky řidičů. Ti průběžně chodí a Městskému úřadu v Mariánských Lázních se daří celou situaci zvládnout.

„Kolik přesně bude potřeba řidičských průkazů vyměnit, zatím nedokážeme odhadnout. Ale mohu potvrdit, že žádostí máme už teď více než vloni a že někteří řidiči musejí na úřadě vyčkat i desítky minut," řekl vedoucí oddělení dopravy v Mariánských Lázních Vladimír Studený.