Na základě výsledku voleb do náchodského zastupitelstva zahájily výše jmenované subjekty hned v neděli odpoledne jednání o vytvoření většinové koalice. Představitelé ČSSD, ODS a STAN, KDU-ČSL a Patriotů města Náchoda se na základě shody, ke které došly v koaličních jednáních, rozhodly vytvořit společnou čtyřkoalici pro období 2018-2022.

Hned v neděli večer podepsali lídři jednotlivých stran a uskupení smlouvu o vytvoření koalice, která mimo jiné specifikuje obsazení pozic uvolněných zastupitelů a poměrné zastoupení členů Rady města Náchoda. Z ní vyplývá, že v nejužším čtyřčleném vedení města dojde jen k jedné změně: V kanceláři starosty bude pokračovat Jan Birke (ČSSD), uvolněné místostarostenské pozice obhájili jeho stranický kolega Jan Čtvrtečka i Pavla Maršíková (KDU-ČSL).

Třetím neuvolněným místostarostou bude ředitel ZŠ Komenského František Majer (ODS a STAN), který vystřídal neúspěšného kandidáta do Senátu ČR Miroslava Bráta (ČSSD).

„Velmi si vážím mandátu od občanů mít tu čest být v Náchodě starostou další čtyři roky. Zisk 11 mandátů z celkem 27členného zastupitelstva je pro mě osobně velkým závazkem a také výzvou. Těším se na spolupráci s kolegy ze čtyřkoalice. Jsou to lidé, kterým stoprocentně věřím, většinu z nich znám a vážím si jejich dosavadní práce jak v koalici, tak i v opozici. Vždy jsme se dokázali domluvit a já věřím, že v tomto složení tomu nebude jinak,“ komentoval dohodu na spolupráci na náchodské radnici starosta Jan Birke.

V devítičlenné Radě města Náchoda bude mít ČSSD čtyři zástupce, ODS a STAN dva, KDU - ČSL rovněž dva a Patrioti jednoho.

Další podrobnosti spolupráce a společné programové cíle budou obsaženy ve smlouvě o koaliční spolupráci, která bude předmětem dalších jednání členů koalice v následujících dnech a týdnech a vzniknout by měla zhruba do měsíce.

.