Nový tobogán High Five ve stylu horské dráhy měří 242 metrů a v pěti místech jede díky vodnímu proudu i do kopce. „Jízda není rychlá a trvá přibližně pětačtyřicet vteřin. Je to rodinný tobogán,“ uvádí šéf marketingu Aqualandu Moravia Tomáš Svoboda. Dodává, že za hodinu jej sjede až 250 lidí.

Svézt se může jedinec nebo i dvojice, musí ale splnit váhové a výškové limity. Pokud pojede člověk sám, musí vážit minimálně pětapadesát a maximálně 135 kilo. Dvojice zase nesmí přesáhnout 180 kilo. Pro děti platí minimální výšková hranice 110 centimetrů.

Jízda začíná rychlým rozjezdem a následně návštěvníky vodní proud vyveze do vyvýšené uzavřené části, která je osvícená barevnými světly. Tyto úseky se opakují v různých zatáčkách a ústí v dojezdovém bazénku.

Opravy a údržba silnic, ilustrační foto
Další omezení na D2. Místo tří pruhů budou kvůli opravám průjezdné jen dva

High Five je unikát ve střední Evropě. Podobné modely jsou například v americkém Texasu nebo na Kanárských ostrovech.

Zároveň s tím návštěvníci využijí nově postavený venkovní areál s klidnou řekou tekoucí kolem atrakcí, kterou budou brázdit na raftu pro jednoho nebo pro dva. Bez zastavení si pak zakoupí i nápoje přímo v řece. Vodní svět se stříkačkami, vodotrysky a prolézačkami využijí hlavně děti. „V dětském bazénu plánujeme závody lodiček a speciální animační programy,” říká Svoboda.

Celá nová venkovní část je zkolaudována a čeká jen na zahájení provozu. „Nyní máme za sebou několik dnů testovacích jízd pod dohledem kanadské firmy, která nám tobogán na zakázku vyrobila,” konstatuje ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký.

Cena nové části parku vyšla zhruba na 400 milionů korun.

Za rok akvapark navštíví zhruba 800 tisíc lidí. „V aqualandu se mi líbí, sice hlavně saunový svět, ale i ostatní atrakce. Je to blízko od Brna, takže když mám čas, někdy tam zajedu,” říká například Brňan David Grepl.

LENKA KROČILOVÁ