Jen několik málo stánků zůstává v podvečer otevřených na brněnském Zelném trhu koronaviru navzdory. Neporušují přitom žádná z vládních opatření, nýbrž čerpají z výjimky udělené městem ve spolupráci s krajskými hygieniky. Šanci na alespoň symbolický výdělek tak cítí desítky trhovců, kteří se na sezónu se svými řemeslnými produkty připravují takřka celoročně.

Mezi ponurým městečkem zavřených dřevěných domků otevírá svůj stánek už od pátku například Renata Kschwenda. Zákazníkům nabízí ručně vyráběné svíčky. „Současnou situaci nemůžu s předchozími roky ani srovnávat. Za dopoledne jsem měla tržbu kolem dvou set korun. Někteří ale přijdou a koupí si aspoň malou drobnost, aby nás podpořili, chápou, že to teď nemáme lehké,“ hodnotí žena.

Dvě kluziště se v Brně otevřela o víkendu a další je připravené na pondělí.
Advent na ledě: v Brně už se bruslí, podívejte se

Obavy o svůj osud nyní prožívají téměř všichni stánkaři. Řada z nich žije z adventních výdělků ještě několik dalších měsíců. Podobně je na tom také Miloslava Zatloukalová, která své výrobky tvoří společně s matkou. „Jsme rády, že díky výjimce můžeme prodávat, byť jsou tržby malé. Nevíme, co bude zítra, zatím počítáme s tím, že necháme otevřeno, dokud to půjde,“ přiznává s obavami v hlase Zatloukalová.

Zatímco většina návštěvníků posmutnělých trhů míří ke stánkům restauračních zahrádek nabízejících tradiční svařené víno či punč, najdou se i tací, kteří domácí produkty se zájmem prohlíží. „Nechápu logiku vládních opatření, proto jsem prodavače přišla podpořit. Nakupuji jen maličkosti, ale každá koruna pomůže,“ myslí si Brňanka Marie Vykopalová.

Na rozdíl od jiných českých měst, která se vánoční trhy rozhodla pouze přejmenovat, podniká vedení Brna jiné kroky. „V souladu s platným vládním opatřením a po konzultacích s krajskou hygienickou stanicí necháváme v provozu a případně chystáme otevření stánků se sortimentem, na který se vztahuje výjimka,“ podotýká brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Covidárium ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.
U svaté Anny zvládají polovinu operací: s covidovými pacienty pomáhá i policista

Brňané si tak nakoupí adventní věnce, vánoční ozdoby, jmelí nebo chvojí. „Jedná se o zboží, jež je svým významem natolik úzce spjato s vánočními svátky, že by jeho prodej v jiném období postrádal smysl,“ doplňuje Vaňková.

Část trhovců nicméně své stánky už letos ani otevřít nechce. „Těm, kteří o to žádají, vracíme nájemné v plné výši. Všichni jsme čekali na podmínky vládních kompenzací,“ vysvětluje ředitelka turistického informačního centra Jana Janulíková.