Po probdělé noci plné nářku a práce na odstraňování škod ráno čeká místní pohled na apokalypsu. „Kdo je zraněný, nechť se přijde ošetřit k sokolovně,“ ozývalo se kolem deváté večer z rozhlasu. Poté, co nejzávažnější případy záchranáři odvezli do nemocnice. Městys má 2600 obyvatel.

Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Podle svědků dorazilo tornádo ve směru od Břeclavi zhruba v sedm večer. Po jeho řádění přišla na pomoc potřebným i místní dobrovolná hasička Blanka. Jako zdravotnice. „Mamka byla tou dobou v budově pošty na rohu křižovatky, kde jsou prostory pro volnočasové aktivity. Trochu to tam lidi zavalilo, ale nakonec se z toho dostali,“ vypověděla dívka. A okamžitě navigovala sanitku záchranné služby, která přijela ze Slovenska.

Jihomoravští záchranáři vytvořili shromaždiště na plácku u mateřské školy. Dorazily dokonce i jednotky z Rakouska.

Dlouhá hlavní ulice byla večer pokrytá dřevěnými kusy střech, střepy krytin a spadenými stromy, které řezali a odklízeli na bok hasiči a dobrovolníci. Tmou se nesl řev motorových pil. Chlapi i zvedali a posunovali menší poničená auta, aby alespoň částečně uvolnili hlavní silnice. O síle tornáda vypovídá převrácený kamion nedaleko kostela. Auta, která stála v cestě živlu jsou bez výjimky poškozená, některá totálně. V městysu padaly i kroupy jako husí vejce.

Tornádo jak panelák

Do centra Moravské Nové Vsi přišel nabídnout své ruce i místní muž jménem Petr. Popsal pozorování tornáda. „Bylo vysoké snad jak panelák. Naštěstí bydlím sto padesát metrů od nejvíc zasaženého centra. Vzduchem létaly kusy střech, polystyren… Tři čtvrtě dědiny je v hrozném stavu. Jako kdyby vybuchla bomba. Škody budou obrovské,“ odhadl.

Ulice bez elektřiny prosvětlovala po setmění pouze auta, blikačky jednotek integrovaného záchranného systému nebo dobrovolných hasičů a baterky a čelovky lidí. K bizarnímu pohledu přispěl podivně narudlý obří Měsíc na noční obloze a v dáli blesky další bouřky.

Ještě před jedenáctou večer k obci z okolí mířily další hasičské vozy. Či do dalších velmi poškozených obcí v okolí, kterými byly Lužice nebo Hrušky.