Nemocnici v Hodoníně v té době jako ředitel vedl Antonín Tesařík. Vybavuje si, že si zrovna chystal smuteční řeč na pohřeb, který byl v plánu o den později. Z předpovědi věděl, že se blíží bouřka. Když vyšel na balkon, podle svých slov ztuhl šokem.

„Bydlíme ve čtvrtém patře. Viděl jsem, jak se blíží naprosto nezvyklý mrak, z nějž byl už spuštěný tornádový chobot. Nevěřícně jsem volal na manželku, jestli vidí to, co já. Po chvíli už byly z dálky slyšet sirény a telefonovali mi z nemocnice,“ líčí Tesařík, který je v součanosti poslancem.

Když přijel do areálu, byl aktivovaný traumaplán, při kterém sledoval precizní práci lékařů a sester. Ještě i dnes jim za jejich nasazení vysekává poklonu. Zranění přijížděli v sanitkách, policejních autech a vozili je také další lidé.

„Někteří museli rovnou na operaci. Vzpomínám si na zlomené končetiny i proražený hrudník. Všude byla spousta krve, mnozí naříkali. V tu chvíli jsem si pomyslel, že takhle nějak asi vypadá válka. V řadě případů nebylo rozpoznatelné, kdo je zraněný a kdo doprovod, jak byli potřísnění,“ vypráví.

Scéna jako na frontě

V nemocnici podle něj během následujících hodin a dní ošetřili kolem čtyř set lidí. S jejich převozem v den tornáda pomáhal také velitel dobrovolných hasičů v Hodoníně Jiří Dostál.

Ten pro Deník zavzpomínal, že se ten den vracel z práce v Bučovicích. Kvůli rizikové předpovědi se s kolegy sešel v hasičárně.

„Najednou se zvedl silný vítr a setmělo se. Byl hrozný hluk, jako když jedou vlaky. Vyšli jsme ven a zůstali zkoprnělí. Viděli jsme jak, částí Bažantnice prochází tornádo,“ vrací se ve vzpomínkách.

První výjezd byl k benzince v Brněnské ulici. Areál byl zdemolovaný, hrozil výbuch plynu. Tornádo tam zastihlo několik lidí. „Katastrofální scéna, jako na frontě. Poskytovali jsme první pomoc a převáželi zraněné do nemocnice,“ popisuje .

Do vozu naložil zraněnou ženu, která zůstala v převráceném autě. Byla značně pořezaná od skla. „Volal jsem do nemocnice na operační, aby byli připravení, že jsme na cestě. Byl jsem tam jako první. Když jsem ale asi za půl hodiny přijel znovu, už tam bylo asi sto lidí. Spousta krve a naříkání,“ vybavuje si.

close Hodonínský Pánov po tornádu. info Zdroj: Deník/Oldřich Haluza zoom_in Hodonínský Pánov po tornádu

Součástí vedení hodonínské radnice byl Petr Buráň, jenž tehdy ale pracoval i jako pilot. Vzpomíná, že v osudný 24. červen měl přespat na letišti na Vysočině. Nakonec však přijel domů.

„S ženou jsme věděli, že má přijít bouře, sledovali jsme situaci na radaru. Najednou volala tchyně z Mikulčic, že jim uletěla střecha. Pak vypadla elektřina. Manželka byla zrovna těhotná, chvíli před porodem. Bála se, že kvůli stresu skončí v nemocnici,“ říká Buráň, který je nyní opozičním zastupitelem.

V ten večer vyrazil autem do Mikulčic zkontrolovat rodiče ženy. Vybavuje si, že už na Kapřiskách se ale dostal do kolony a otáčel se zpět. „Volali mi totiž z radnice, že zasedne krizový štáb. I ze zpráv od hasičů už jsem tušil, že se stalo něco velmi vážného,“ líčí Buráň.

Tornádo prošlo Podlužím a částí Hodonína večer ve čtvrtek 24. června 2021. Zabilo šest lidí a způsobilo obrovské škody. Z obcí byly nejvíce zasažené Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. 

Napříč Českem se strhla vlna solidarity, dárci věnovali ve sbírkách více než miliardu korun. Na Podluží přijížděly zástupy dobrovolníků.