Podle prvotních odhadů lanžhotských hasičů poškodil silný vítr s větrem asi třicet střech. „Část z nich se na noc zakryla plachtami a ráno se začínají opravovat. Místní zjišťují rozsah škod. Řežeme vyvrácené stromy. Vody nespadlo tolik, aby něco zásadně vyplavila,“ řekl v úterý ráno Deníku Rovnost velitel lanžhotského sboru dobrovolných hasičů František Gál.

Komáři na jihu Moravy. Ilustrační snímek
Jižní Morava se připravuje na nápor komárů. K jejich rozmnožení přispělo počasí

Na sociálních sítích se diskutovalo, že se bezmála čtyřtisícovým městem mohlo prohnat malé tornádo. Koluje tam video, které údajně zachycuje větrný vír z nedaleké obce na Slovensku. „Jak bouřka v pondělí začala? Zhruba po půl sedmé se zvedl silný vítr. Setmělo se a přišel prudký déšť. Vítr byl opravdu velmi silný. Za deset patnáct minut bylo po všem a vysvitlo sluníčko. Tornádo? Už jsem to také zaznamenal, že se o tom diskutuje. Já žádný vzdušný válec nebo vír neviděl. Ani nic, co by tomu nasvědčovalo. Ale nejsem odborník, to musí posoudit případně jiní,“ dodal Gál.

Meteorologové tornádo potvrdili

Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu se již od pondělního večera objevovala svědectví, hlášení o škodách a videa, která naznačovala, že obec Lanžhot zasáhlo pravděpodobně tornádo. „Předběžné informace naznačují, že mohlo jít o tornádo mírné intenzity F1. Původcem tornáda byla dlouhožijící bouřková buňka, která vznikla poblíž Prahy. S ohledem na dlouhou životnost a přechodně i některé radarové příznaky bouře je pravděpodobné, že šlo o supercelu,“ informovali v úterý dopoledne meteorologové.

Kvůli podrobnějšímu průzkumu a upřesnění toho, co přesně se na místě stalo a jaká přesně byla intenzita jevu, vyrazil do terénu tým odborníků.

„V pondělních bouřkách se vyskytovaly hlavně silné nárazy větru a lokálně i kroupy. Spíše menší, do dvou centimetrů. Některé z bouřek byly takzvané supercely. Jedná se o intenzivní bouřky provázené nebezpečnými jevy, které trvají delší dobu. Nemusí být na velké ploše. Nejsilnější byla právě supercela, která postupovala ze středních Čech, přes Vysočinu do Jihomoravského kraje. Přes Pohořelice, směrem na Lanžhot a dále pak na Slovensko. Dukovany zaznamenaly náraz větru o rychlosti jednadevadesát kilometrů v hodině, Pohořelice pak třiaosmdesát,“ sdělil Deníku Rovnost Peter Hruška brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Kdy si v létě ideálně vybrat dovolenou?
Nejlepší počasí na dovolenou v Česku? Meteorolog prozradil nejideálnější datum

Meteorologové nakonec tornádo potvrdili. „Původcem byla dlouho žijící bouřková buňka, která vznikla poblíž Prahy. S ohledem na dlouhou životnost a přechodně i některé radarové příznaky bouře je pravděpodobné, že šlo o supercelu. Budeme dále upřesňovat,“ uvedli v úterý odpoledne na twitteru.