Slabší tornádo se podle meteorologů objevilo kolem 16:40.

„Dle radarových dat čas sedí s průchodem linie přeháněk bez bleskové aktivity. Podle dopplerových dat ze Saského radaru je jasné, že se v době výskytu vyskytovala v místě jasná rotace. Více informací přinese až terénní průzkum, ale zdá se, že slabší škody minimálně na vegetaci způsobilo,“ uvedli meteorologové na sociálních sítích.

Obec Hrušky jen několik dní poté, co se obcí v červnu 2021 prohnalo tornádo. Modré plachty zakrývaly domy, které přišly o střechu
Tornádům svědčí rovinatá krajina, ale objeví se i v kopcích, říká meteorolog

Podle starostky Velkého Března Zuzany Mendlové jsou škody minimální. „Vytrhalo nám to pár betonových kostek z chodníku, jinak nikde nejsou poškozené stromy, nikde není ani stopa, kudy to šlo, ani u toho chodníku není vidět žádná zválená tráva. Nebýt toho chodníku, tak ani není vidět, že se tudy něco prohnalo. Nikdo se mi ani neozval, že by měl nějakou škodu,“ řekla.

Slabé tornádo s krátkou životností

Podle meteorologů šlo o velmi slabé tornádo s krátkou životností. „Tornádo se pohybovalo i přes tok Labe, jak je vidět na videu od Lukáše Dolanského. Tornádo se vyskytlo v rámci linie přeháněk. Svou silou bylo ale samozřejmě nesrovnatelně slabší než to 'moravské', které bylo vázané na silnou supercelární bouři. Slabší tornáda jsou a vždy byla poměrně běžná,“ doplnili meteorologové.

Tehdy. Tornádo z roku 2008 nad Chrudimskem
Děsivé vzpomínky. Ničivé tornádo ve vesnicích na Chrudimsku straší dodnes

„Budeme rádi za případné další informace, fotografie a podobně,“ uvedli meteorologové. Úkaz dokládají fotografií, záznamem videa i radarovým snímkem.