„Přišlo to nečekaně, byla to několikaminutová záležitost. Silný vítr, vytvořil se vír a bral vše, co mu přišlo do cesty,“ vypráví Jana Fenclová. „Náš dům to naštěstí minulo, ale okolí v tom větrném pásu ve vsi zůstalo celé poničené,“ dodává žena. Celou spoušť si nafotila, aby měla památku pro další generace. V té době se o tornádu v okrese příliš nemluvilo. Teď je to s ohledem na ničivé události na Moravě a také v části Stebna na Lounsku opět aktuální.

Byl čtvrtek 26. května 2011. Nad Teplickem se k večeru zatáhlo, někde pršelo, jinde dělal problémy vítr. Nejhorší situace byla na Bžansku. „Pamatuji si na to. Bylo to okolo osmé večer. Hodně foukalo, černá obloha, stromy se ohýbaly, lehké věci nápor větru nevydržely. Nejhorší to u nás bylo ve Lbíně,“ vzpomíná starostka Bžan na Teplicku Ivana Horčicová.

Stebno a jeho okolí v sobotu 3. července.
Bouře zničila i lesy a pole u Stebna. Lidem začíná docházet, co se stalo

Podobně líčí největší větrnou katastrofu v teplickém regionu za posledních deset let Jana Fenclová z dané lokality. Na fotkách, které pořídila, je vidět sesypaný zemědělský statek. Nevydržela střecha, na zemi v sutinách skončila také část bočních stěn z cihel.

Tornádo po sobě zanechalo zpustošený pás. Ve Lbíně zasáhl větrný vír zejména statek. Pohroma pokračovala dál do nedalekých Žalan a Rtyně. „Vítr nám vzal kus střechy, ostatní naštěstí vydrželo,“ líčí Jana Řezníčková ze Žalan.

Trosky létaly stovky metrů daleko

Ničivou katastrofu z května před deseti lety zaznamenal teplický meteorolog Radek Tomšů. Co viděl na místě, popsal na webových stránkách www.tornada-cz.cz. Přidal také fotografie z místa, které při návštěvě Lbína pořídil. „Masivní destrukce byla omezena zejména na budovu stodoly. V okolí do 100 metrů bylo poškozeno několik starších lip, drobné škody utrpěly i střechy domů. Jejich trosky byly poházeny po louce v délce zhruba 300 metrů. Části plechové střechy nalezli lidé až v Bystřanech, které se nacházejí dva kilometry daleko, a především za prudkým kopcem,“ vylíčil situaci meteorolog. Dodal, že svědci z místa události, se kterými hovořil, své zážitky omezují na oblaka prachu. Někteří viděli ve vzduchu trosky odlétající pryč.

Vzpomínky na osudný den se lidem ze Lbína vybavily poté, co na konci června v televizi uviděli hrozivé záběry zničených vesnic z Břeclavska a Hodonínska. Tam vítr při bouři napáchal mnohem větší škody. Podobně jako ve stejnou dobu ve Stebně na Lounsku. Z nejvíce poničeného statku ve Lbíně je dnes opravený soukromý areál pro ustájení a výcvik koní.