Setkala se také s tím, že mnoho zubařů nemá smlouvu s pojišťovnou. Pacient si tak za zákroky výrazně připlácí. „To si obyčejný člověk ani nemůže dovolit,“ dodala obyvatelka obce na Vyškovsku.

Přímo ve Vyškově obdržela starostka Karin Šulcová zatím pouze několik stížnosti důchodců, jejichž stomatoložka odešla do důchodu a její nástupkyně je už nepřijala. „Vyškovští zubaři žádné nové pacienty nepřijímají. Penzisté tedy jednali se zdravotní pojišťovnou, a ta je odkázala do Brna, což pro ně byl problém kvůli jejich zdravotnímu stavu. Dojíždění a delší chůzi po Brně s berlemi prostě nezvládnou. Nakonec jsem je ale nasměrovala na zubařku v bližším městě, která zahajovala svou praxi,“ popsala situaci Šulcová.

Předregistrace pacientů do nové zubní ordinace ve Městě Albrechticích proběhla důstojně. Přihlásilo se dva tisíce zájemců, ze kterých bude vylosováno tisíc pacientů pro registraci
Bez fronty a emocí. Pacienty nové zubařské ordinace na Bruntálsku vybere los

Obává se, že potíží bude jen přibývat. „Mladých lékařů je málo a nemají smlouvy s pojišťovnami, čímž je ošetření dražší a nemůže si ho každý dovolit. Peněz mají asi dost, proto přijímají mnohem méně pacientů než ti, kteří s pojišťovnami smlouvy mají. Řada zubařů je v důchodovém věku a náhrada za ně je mizivá, protože vysokým školám chybí odborníci na výuku a studium stomatologie je navíc velmi drahé,“ vysvětlovala vyškovská starostka.

Podle ní situaci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zatím neřeší. „Měl by se k tomuto vážnému problému konečně postavit čelem. Nemůže přesunovat odpovědnost na kraje, města a obce. Není to jediný vážný problém našeho zdravotnictví, chybí rovněž pediatři, psychiatři nebo psychiatrické sestry,“ vyjmenovala Šulcová.

Delší ordinační hodiny

V nedalekém Slavkově u Brna nedávno jeden zubař skončil, ale nahradil ho záhy nový. „Jeho kapacity byly během několika dní zaplněné. I když tedy cítíme nedostatek také, není to tak dramatické. Vnímáme ale regionální tlak, kdy ve městě hledají zubaře i lidé ze širokého okolí. Pokud se do budoucna do Slavkova přihlásí další zubař, určitě to uvítáme, protože prostor u nás stále máme,“ uvedla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

K začátku prosince má Česká stomatologická komora na Vyškovsku čtyřiašedesát členů, z toho osmačtyřicet aktivních.

„V současné době je patrný trend otevírání moderních zubních ordinací ve větších městech s kvalitním technickým vybavením a delšími ordinačními hodinami, které může sdílet několik zubařů. Tyto ordinace jsou svojí polohou dostupné také lidem z okolních menších obcí, dojezdová vzdálenost je rozumná a lidé v produktivním věku i se svými dětmi do větších měst běžně jezdí,“ prohlásila mluvčí komory Veronika Dufková.

V některých regionech je zubařů nedostatek, když se pak objeví nový, často se na registraci stojí fronty. Zubařů je přitom podle jejich komory v Česku dostatek.
Z méně osídlených regionů mizí zubaři. Roman Šmucler: Na vině jsou pojišťovny

Odliv zubních lékařů z malých obcí, které zaznamenávají i lidé v regionu, je podle ní daní za proces modernizace a geografické proměny země, která neovlivňuje pouze tento obor. „Nicméně je třeba zajistit péči také starším lidem se sníženou pohyblivostí, kteří se z vesnic do měst dopravují s obtížemi. Zde významným způsobem pomáhají kraje, obce či zdravotní pojišťovny, které pobídkami jako bezplatný pronájem, technické vybavení ordinace či peněžní odměna, motivují zubní lékaře k přejímání již stávajících či otevírání nových ordinací,“ dodala Dufková.