„Výrazná tromba byla dnes mezi 17:45 a 17:55 několika pozorovateli zdokumentována na konvektivní buňce u Chlumce nad Cidlinou. Prověřujeme i případný možný kontakt se zemským povrchem,“ sdělila na Facebooku v neděli večer organizace Czech Thunderstorm Research Association.

Tromba je podle Elektronického meteorologického slovníku souhrnný název pro všechny atmosférické víry s přibližně vertikální osou rotace. Co se týče velikosti, průměrem je řádově od desítek centimetrů do stovek metrů, maximálně do zhruba dvou kilometrů. O trombu se jedná bez ohledu na mechanizmus vzniku a bez ohledu na to, zda se dotýkají zemského povrchu či nikoliv.

Zdroj: pan Jaroslav z Kolína

Tornádo je pak speciální druh tromby, vyskytující se pod konvektivními bouřemi. „Tornádo je spojeno se základnou oblaku, spouští se shora dolů k zemskému povrchu a musí se během své existence alespoň jednou dotknout zemského povrchu, přičemž zároveň musí mít potenciál způsobit na zemském povrchu hmotné škody,“ uvádí Elektronický meteorologický slovník.

Obec Hrušky jen několik dní poté, co se obcí v červnu 2021 prohnalo tornádo. Modré plachty zakrývaly domy, které přišly o střechu
Tornádům svědčí rovinatá krajina, ale objeví se i v kopcích, říká meteorolog

V pondělí lovci bouřek popsali, co se v neděli odpoledne u Chlumce mohlo stát: „Po 17:45 se v zadní oblasti konvektivní buňky, za sestupným proudem (downdraftem), vytvořila výrazná tromba, jež mohla být i možným tornádem. Pokud by došlo ke kontaktu se zemským povrchem, bylo by to nejpravděpodobněji v oblasti lesů mezi Kundraticemi a Hlavečníkem, případně západně od Újezda u Přelouče.“

A odpoledne poté přinesl Český hydrometeorologický ústav informaci, že šlo skutečně o tornádo, tedy že se jev dotkl zemského povrchu.

„Po konzultaci s kolegy z CTRA potvrzujeme včerejší výskyt slabého tornáda od Chlumce nad Cidlinou před 18:00. Kontakt se zemí byl jen letmý a bez škod. Radarově se jednalo o ‚nezajímavou‘ buňku. Další potvrzení, že slabá jsou relativně běžná,“ napsal ČHMÚ na Twitteru.