Kynkažu je malá šelma příbuzná nosálům nebo mývalům. „V zoo máme samce a samici. Jsou to sourozenci, pocházející z Velké Británie," představila nové obyvatele zoo kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová. Lidé samce Paddyho a samici Peggy najdou v expozici vedle varana komodského.

Kynkažu žijí ve Střední a Jižní Americe, v pásu od Mexika po Brazílii. Mají chápavý ocas, který využívají k udržení se na větvích a otáčivý kotník, díky kterému dokáží šplhat ze stromů hlavou dolů. „Jejich jméno se dá přeložit jako medoví medvědi. Kynkažu totiž mají zlatohnědou srst a živí se hlavně ovocem a nektarem z květin, pro který jsou schopní se zavěsit z větví a vysát ho dlouhým jazykem. Nepohrdnou ani medem," vysvětlil mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.V přírodě kynkažu ohrožují různí dravci, ale i lidé, kteří si je na černém trhu pořizují jako exotické mazlíčky. V domácích chovech ale šelmy trpí nevhodným zacházením a nesprávnou výživou.

V Tropickém království brněnské zoo návštěvníci kromě roztomilých kynkažu najdou nově i kriticky ohrožený druh leguána. „Ještěr Ctenosaurus bakeri zatím nemá české jméno. Tyto leguáni v současnosti obývají pouhých osm kilometrů čtverečních na jediném ostrově ve Střední Americe. Tento druh chováme jako jediná zoologická zahrada v České republice," zmínil Vaňáč.

V zoo lidé spatří jednoho samce. „U tohoto druhu neznáme přesný počet jedinců žijících ve volné přírodě. Před několika lety se odhadovalo, že jich na ostrově Utila severně od Hondurasu žije necelých pět tisíc. Toto číslo ale s největší pravděpodobností rapidně klesá,“ upozornil kurátor chovu plazů Zoo Brno Petr Šrámek.Ctenosaura bakeri lidé poznají podle ostnatých šupin obepínajících ocas. Samci dorůstají do délky třičtvrtě metru, samičky měří téměř metr. Dospělí leguáni jsou světle šedí až šedohnědí, často s tyrkysovým odstínem.

Lidé, kteří do zoo zavítají tuto neděli, si kromě pohledu na zvířata odnesou i zážitek z křestu dvojice lvích mláďat, který začíná ve dvě hodiny odpoledne. Lvíčata pokřtí tenista Radek Štěpánek.

Jméno pro lva vybral on, o jméně pro lvici rozhodovali lidé. „Sešlo se nám téměř dva tisíce hlasů," uvedl ředitel brněnské zoo Martin Hovorka. Vybraná jména jsou zatím tajná, lidé se je dozví až na křtu.