Při něm přibližují občanům a návštěvníkům legendu draka jako symbolu, který provází město od středověku. Drak je s Trutnovem neodmyslitelně spjatý řadu století. "Pokud má město ve znaku draka, tak je logické, že lidé museli mít nějaký důvod, proč tam je," říká Otto Štemberka, předseda spolku Trutnov - město draka. "O drakovi se tradovaly v Trutnově lecjaké báchorky a muselo se o něm spekulovat, obzvláště od doby, kdy ho má město ve znaku. Dokládá to i nejstarší známá stříbrná pečeť, která patří k posledním dekádám 15. století," líčí.

"O drakovi se tradovaly v Trutnově lecjaké báchorky a muselo se o něm spekulovat, obzvláště od doby, kdy ho má město ve znaku. Dokládá to i nejstarší známá stříbrná pečeť, která patří k posledním dekádám 15. století," líčí.

Drak je spjatý s Trutnovem opravdu dlouho a v sobotu se poprvé objevil na filmovém plátně v kině Vesmír.

"Film shrnuje několikaleté bádání o původu trutnovského a brněnského draka, který je stěžejním tématem našeho spolku z hlediska popularizace i historie. Zařadili jsme do něj i objevy, které jsme učinili při naší badatelské činnosti v archivech a muzeích," přibližuje.

PO TISÍCI LETECH VĚNUJÍ DRAKA DO BRNA

Film ukazuje také trutnovské dračí slavnosti, které se konají každoročně v květnu. Není určený jen pro Trutnováky, je záměrně cílený i na brněnské publikum a širší veřejnost.

"Zároveň je to první pozvání pro brněnskou veřejnost na rok 2024, kdy by se měly konat společné trutnovské a brněnské slavnosti. Při nich bychom rádi podle trutnovské pověsti z roku 1024 po tisíci letech věnovali Brňanům draka, se kterým od roku 2006 v Trutnově pracujeme," prozrazuje plány Otto Štemberka.

Pověst vypráví o tom, že když se v roce 1024 konal zemský sněm v Brně, odvezli Trutnované draka do Brna jako dar knížeti Oldřichovi.

Ten na oplátku obdařil Trutnov velkou městskou pečetí se znakem, na němž bájný drak zaujímá ústřední místo. Drak dodnes visí v průchodu Staré radnice v Brně.

Film natočila trutnovská produkční společnost Špetla Films. Pod režijním vedením režisérky Denisy Špetlové a kameramana Petra Špetly vystupují ve filmu čtyři badatelé z Trutnova a jeden z Brna.

"Aby nebyl film úplně suchopárný s množstvím informací, oživují ho takzvané písečné animace Mariky Koňařové, která zajímavou metodou ztvárnila trutnovskou a brněnskou pověst o drakovi," dodává předseda spolku Trutnov - město draka.

Výrazný rys dodalo filmu mluvené slovo herce Miroslava Táborského.

"Velmi ochotně se toho zhostil. Způsob, jakým doprovází dokumenty v České televizi, se nám velice líbí, proto jsme cíleně chtěli, aby film o drakovi namluvil pan Táborský. Spolupráce s ním byla úplně skvělá. Doma připravil dvě verze a hned ta první se nám líbila," oceňuje spolupráci se známým hercem.

Film o trutnovském drakovi se má promítat do konce roku také v Brně, spolek o tom jedná s brněnským magistrátem. Objevit by se mohl i na televizních obrazovkách.

"Určitá možnost už se rýsuje. Pokud by se film nepovedlo uplatnit v celoplošné televizi, tak bychom ještě uvažovali o dalším promítání v Trutnově," vysvětluje Otto Štemberka.