Technická univerzita v Liberci (TUL) se zapojila do boje s epidemií koronaviru téměř okamžitě po jejím vypuknutí. Nejdříve se jednalo o výrobu roušek s ochrannou vrstvou z nanovláken, posléze začala tisknout na 3D tiskárně respirátory pro zdravotníky a záchranáře v první linii. Tentokrát její pomoc zamířila do sociální oblasti.

Univerzita se rozhodla darovat nevyužité notebooky a se svým nápadem oslovila všechny poskytovatele sociálních služeb v kraji prostřednictvím předsedy jejich asociace Jana Gabriela. „Iniciativu vysoké školy velmi vítám. Mnohá zařízení s TUL dlouhodobě spolupracují. Díky tomu jsou nastaveny vazby mezi univerzitou a poskytovateli sociálních služeb, což je a do budoucna i bude přínosem pro obě skupiny,“ ocenil dárcovství Gabriel.

Přednost při očkování proti koronaviru dostávají senioři nad 80 let.
Vlastní očkovací centrum i informační kampaň. Praha se chystá na vakcinaci

„Počítače byly letos napříč společností potřeba více než kdy jindy. Několik jsme jich na univerzitě měli už velmi málo využívaných a bude jedině dobře, pokud najdou plné uplatnění jinde,“ řekl rektor liberecké univerzity Miroslav Brzezina. K dispozici mají ještě čtyři tablety, které chtějí darovat na podobné účely.

Na jejich nabídku zareagovala Oblastní charita Liberec, pod kterou spadá Domov svatého Vavřince pro seniory a dva azylové domy pro matky s dětmi v tísni.

„Notebooky nám velmi pomohly. Na azylových domech je hodláme používat především na on-line výuku dětí našich klientek. Ta nás zastihla poněkud nepřipravené, takže jsme rádi, že nyní nebudeme mít potíže. V zařízení se nám mění počty klientek i dětí, a je proto těžké mít vždy připravené dané množství přístrojů,“ podotkl ředitel liberecké charity František Sehoř, který si převzal tři počítače.

Pokud je nebudou zrovna používat na on-line výuku, využijí je pro skypové rozhovory klienti domu seniorů. „Návštěvy jsou sice povoleny, ale za přísného režimu, je tedy určitě dobré mít možnost on-line spojení s rodinou pro seniory v záloze,“ dodal Sehoř.

Sedm počítačů putovalo do Mimoně

Sedm notebooků putovalo do Sociální služby města Mimoň, která provozuje domov pro seniory a dvě terénní služby, a to pečovatelskou službu a domácí zdravotní péči. „Počítače potřebujeme především pro zaměstnance terénních služeb, kteří přes ně sdílejí záznamy o činnosti s klienty a evidenci práce,“ vysvětlila její ředitelka Kateřina Kapičková. Během podzimu veškerá agenda spadla jen na jednu pracovnici mající k dispozici služební notebook. Nyní si mohou práci rozdělit mezi sebe, darované notebooky využijí i k on-line poradám.

„V našem domově pro seniory pak použijeme počítač třeba k tomu, abychom na něm klientovi pustili film nebo pořad, který ho zajímá. Jsme za tuto pomoc z univerzity velmi rádi,“ zdůraznila ředitelka mimoňských sociálních služeb.

Senioři a finance - Ilustrační foto
Změny v roce 2021: Vzrostou penze i dávky na bydlení, zvýší se pojištění

Jelikož v domově zjistili při antigenním testování na začátku týdne nákazu u jednoho klienta, který se vrátil z nemocnice, a pozitivní výsledek testu měla další seniorka, proběhlo v úterý otestování 32 obyvatel, kteří se doposud koronavirem nenakazili. „Všichni testovaní jsou negativní. Věříme, že se život v našem Domově vrátí alespoň trochu do normálu,“ podotkla Kapičková.

Pomáhá nejen samotná univerzita, ale i její studenstvo. Například studentky pedagogické fakulty Michaela Havranová, Klára Vágnerová, Eliška Votrubcová a Šárka Havranová, které se zapojily do projektu Dorty a cukroví pro zdravotníky. Smyslem bylo jim v předvánočním shonu sladkou formou poděkovat za jejich práci. Desítky krabic s cukrovím dorazily do liberecké a jablonecké nemocnice a na krajskou hygienu. „Mám radost, že jsme mohly aspoň takto poděkovat zdravotníkům i hygienikům trasujícím nakažené. Mám pocit, že se na ně ve druhé vlně zapomíná, solidarita už není taková jako na jaře,“ doplnila Michaela Havranová.