Praskliny již o šířce kolem deseti centimetrů zejí i na cestě. Podloží zámku je v pohybu a podle experta Jaroslava Ryšávka se jedná o kritickou situaci, která by se měla okamžitě řešit.

„Zemina je po deštích dlouhodobě mokrá a nevysychá, podloží se tak stalo nestabilní, zátěž neunese. Svah pod zámkem je nyní evidentně v pohybu a pokud bude nadále pršet, jako že to meteorologické prognózy předpovídají, zeď se může uvolnit. Při nejhorším možném scénáři by se mohlo sesunout tři až čtyři tisíce kubíků kamení a zeminy. Trhliny jsou oproti minulému týdnu dvakrát širší, jde to rychle,“ vysvětlil Jaroslav Ryšávka.

Těsně pod svahem vede frekventovaná silnice, kterou lemují domy, větší sesuv by mohl mít katastrofické následky.

Úsovský zámek včetně příjezdové cesty patří radnici. Ta zatím pro návštěvníky historického objektu zatím postavila provizorní dřevěný můstek. Ten by je měl chránit i při větším pohybu ujíždějícího terénu. Ještě před stavebními zásahy je ovšem podle Ryšávka nutné provést geologický průzkum. Přístupová cesta k bráně totiž leží na uměle navršeném valu a nikdo neví, co podloží obsahuje.

„Vrty při geologickém průzkumu mohou trvat kolem dvou dní, již na základě předběžných analýz vzorků je možné zahájit práce, podrobná expertíza ovšem tvá tři týdny. Každopádně by se mělo začít co nejdříve,“ dodal Ryšávka.

Jenže kdo sanaci zaplatí, nikdo neví. Již nyní je jasné, že zpevnění podloží a vyztužení nosné zdi lemující cestu bude stát miliony korun. Ty pochopitelně radnice ve svém rozpočtu nemá.

„Budeme jednat s krajským úřadem, zda by uvolnil peníze z fondu určeného pro krizové situace. Samozřejmě jsou zde i různé dotační tituly, problémem je ovšem časová prodleva, se kterou můžeme peníze získat,“ řekl starosta Úsova Zdeněk Ticháček.

Uzavření silnice druhé třídy 444 vedoucím pod svahem zámku radnice zatím nenavrhla.

V Úsově se nejedná o jediný pohyb půdy zaviněný silnými dešti. Před dvěma týdny se utrhl skalní blok v ulici Zápotočtí a zavalil kůlnu u rodinného domu. Z obyvatel domu nebyl nikdo zraněn, přesto jim geologové doporučili evakuaci. Rodina ale v domku zůstala, nyní jen čeká na pokyn, že může začít zeminu odklízet (více ZDE).

Naposledy podmáčená půda způsobila na Šumpersku tragédii 31. května. Zdravý strom se uvolnil i s kořeny z mokré hlíny a dopadl projíždějící automobil. Neštěstí, při němž zahynula žena, se stalo na silnici z Růžového údolí směrem na Drozdov (foto a video ZDE).