„ZOO Lešná nemá vlastní auto na přepravu zvířat, takže jsme si sjednali auto ze ZOO Dvůr Králové,“ uvedla kastelánka konopišťského zámku Marie Krejčová, která společně se svými kolegy nového méďu netrpělivě vyhlížela.

„Z Lešné jsme vyrazili asi v půl desáté dopoledne a ve tři čtvrtě na jednu jsme byli na místě. Dálnice byla téměř prázdná, méďa byl celou cestu v pohodě, takže jsme tady byli za chvíli,“ sdělil Zdeněk Bárta, vedoucí oddělení transportu a výměny zvířat ZOO Dvůr Králové.

Právě Bárta před třinácti lety přivezl na Konopiště i nedávno uhynulého Kazimíra. „Musím říct, že zámek připravil pro medvěda opravdu nádherný výběh. Je to něco jako VIP hotel,“ pochvaloval si Bárta.

To jistě zahřálo u srdce všechny ty, kteří pro šelmu připravili nejen výběh, ale i na uvítanou melouny, jablka a jiné dobroty, kterým žádný méďa neodolá.

„Mysleli jsme, že medvěda necháme do druhého dne zavřeného v kleci a do výběhu ho vypustíme až potom. Ale je klidný a i Zdeněk Bárta navrhl, ať ho pustíme ven ihned,“ uvedla kastelánka zámku Marie Krejčová.

Výměna domova nebude problém

Návštěvníci zámku se tak mohou opět potěšit pohledem na medvěda. „To víte. To je něco jako malé dítě. Moc jsme se na něj těšili a teď ho budeme chodit pořád kontrolovat jestli je v pořádku, jestli mu něco neschází,“ přiznala kastelánka zámku, která nesla odchod Kazimíra velice těžko.

Medvěd si podle všeho zvyká na nové prostředí dobře. Už samotný fakt, že ihned po příjezdu pobíhal po výběhu a prozkoumával nový domov, svědčí o tom, že výměna domova pro něj nebude problém.

Medvídě se narodilo neočekávaně

„Povím vám perličku. Že se tenhle medvěd narodil, ošetřovatelé ze začátku vůbec nevěděli. Jeho matka byla už poměrně stará samice, u které nepředpokládali, že by měla ještě kdy mládě. A jednou k ní přišli a leželo u ní čerstvě narozené medvídě,“ řekl Zdeněk Bárta.

Vedení zámku Konopiště by ještě rádo pořídilo šestiletému samci, který bude mít oficiální křest v neděli 22. května samici. To ale není prý vůbec jednoduché. Medvěd ušatý je poměrně vzácné zvíře a ani vybrat vhodnou samici není snadná záležitost.

Co také zaznělo u medvědího výběhu

Rozhovor dvou důchodkyň:
Jedna: „Podívej, ten pán je odvážný. Není přivázaný a stojí na té kleci a nespadne. To oni ho asi spustí s tím medvědem dolů do výběhu.“
Druhá: „To ne. To by mu ten medvěd ublížil.“
Jedna: „Ale jak se dostane ten méďa dole z té klece?“
Druhá: „Vidíš, že ty dveře povolují.“
Jedna: „Ale to jim nevypadne ven až ho budou spouštět dolů?“
Druhá: „Oni je jenom povolí. Neotevřou.“
První: A jak se tedy dostane ven, když je neotevřou?“
Druhá: „Vidíš, že na nich mají přivázané lano, kterým je potom vysunou.“
První: „Já ho nevidím. Aha! Už vidím! Ale jak se k tomu lanu dostanou?“
Druhá důchodkyně už nestačila odpovědět, protože mezitím byl medvěd dole a otevření klece viděla stará paní na vlastní oči.