Utíká do nevzhledného stavení za slepicemi, nad nimiž právě svačí velký králík. Po několika krocích jsou k vidění a také ke slyšení v klecích vrkající holubi. Za nimi je ustájená kobyla Gábina spolu s černými i bílými ovcemi. Jako chovatel se o vše stará Jan Šantavý. „Hospodařím tady asi osm let. Jak jsem se rozvedl, odstěhoval jsem se sem. Kvůli zvířatům, baví mě to tady,“ svěřil se dvaasedmdesátiletý muž.

Zdroj: Youtube

Právě tento týden je o jeho zvířectvo a jemu poskytovanou péči mimořádný zájem. Do řady redakcí totiž zamířil e-mail s předmětem ‚Malochov na Hodonínsku s katastrofálními podmínkami‘. Navíc s odkazem na video s anonymními záběry pořizovanými v uplynulých měsících. Tato zpráva dorazila od české pobočky organizace Animal Save Movement.

Žádné přeplněné prasečáky či kravíny. Ministerstvo zemědělství vyrazilo do boje za zlepšení životních podmínek (takzvaného welfare) pro hospodářská zvířat z velkochovů
Stát dá miliardy na pohodlí dobytka. Vyhozené peníze, tvrdí ochránci zvířat

„V místnostech, kde se zvířata nacházejí, a také v okolí budov vládne obrovský nepořádek, špatné hygienické podmínky, nachází se tam velké množství nečistot a trusu, zvířata nejsou vždy dostatečně zabezpečená z hlediska čisté vody a potravy. Králíci byli podvyživení,“ stojí ve zprávě ochranářského sdružení s tím, že se v okolí budov nacházela mrtvá těla zvířat či jejich části. To tak upozornilo na možné porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání či veterinárního zákona.

Chovatel týrání odmítá

Jakékoliv týrání ale chovatel odmítá. „Je to vymyšlené, ani nevím, kdo se tady procházel a fotil, když jsem byl asi zrovna pomáhat na poli. Připadá mi to jako fotomontáž, i když některé fotky jsou odtud. Ale například prasata na záběrech nejsou moje, nemám jich ani tolik a navíc moje jsou dobře živená,“ hájí se.

Nalezené roztrhané peří od slepic dává za vinu někdejším návštěvám lišky. Určitý nepořádek ale chovatel uznal. „Není to tady zrovna uklizené, ale takový bordel jako je tady, je také v celé naší republice. Navíc kdybych tady nebyl, tak už je tu všechno rozkradené,“ reagoval zdejší svérázný hospodář, jehož malochov není komerční.

Areál s bývalým vepřínem a kravínem u Kněždubu ve středu dopoledne, zdejší chov čeká brzy kontrola krajské veterinární správy.Areál s bývalým vepřínem a kravínem u Kněždubu ve středu dopoledne, zdejší chov čeká brzy kontrola krajské veterinární správyZdroj: Deník/Petr Turek

Chov na uvedené adrese kontrolovala krajská veterinární správa, a to naposled v závěru roku 2017. „Při kontrole bylo zjištěno několik porušení legislativy, konkrétně zákona na ochranu proti týrání, veterinárního i plemenářského zákona. Na základě zjištění uložila krajská hygienická správa chovateli pokutu za porušení veterinárního i plemenářského zákona,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer s tím, že na základě podnětu jejich úředníků dostal chovatel pokutu i kvůli porušení zákona na ochranu zvířat.

Zároveň připomněl, že šlo o přestupky, takže případ nemusela řešit policie. „Závady jsem odstranil,“ podotkl Šantavý.

Zubařka Hana Makoňová zachraňuje zvířata dvacet let
Zubařka zachránila labuti život operací. Veterináři ji udali kvůli týrání zvířat

Ve stejném roce navíc na jeho zvířata dorazila stížnost i na radnici obce s tisícovkou obyvatel. Místní si totiž stěžovali na přílišnou volnost, které se dostávalo koňům a ovcím. „Řešili jsme ale pouze to, že zvířata z areálu utíkala. A to kvůli tomu, že je neměl zabezpečené a následně pak vznikaly škody na okolních zahradách. V poslední době se to ale zlepšilo, navíc má hospodář Šantavý už jen jednoho koně,“ uvedl kněždubský starosta Libor Grabec.

Chystají se další kontroly 

Nyní ale chovatel bude čelit dalším kontrolám. „Zveřejněné video bereme jako podnět na porušení legislativy a Krajská veterinární správa se podnětem již zabývá,“ potvrdil Majer.

Záznam má k dispozici i policie. „Oznámení jsme obdrželi a budeme zjišťovat, zda jde o protiprávní jednání,“ informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Šantavý obě návštěvy očekává s tím, že nic neskrývá. A týrání zvířat? „Ne, žádné. Ale asi někomu vadím. Někdo to tady chce koupit kvůli pozemkům a mě vyštvat,“ dodal kontrolovaný chovatel.