„Od května se na Kosteliskách podařilo na dvou místech odchytit užovku stromovou, která je nejvzácnějším hadem v Česku. Vyskytuje se pouze ostrůvkovitě na několika místech republiky. Lokalita na Kosteliskách byla dosud pro odborníky neznámou. Užovky budeme i nadále monitorovat, abychom o této populaci, která prozatím unikala pozornosti, zjistili více,“ přiblížil Ondřej Ryška z Jihomoravské pobočky ČSO, který navíc velmi vzácného plaza vyfotil.

Naprostou senzací byl pro ornitology výskyt orlíka krátkoprstého. Ten se v parku u říčky Kyjovky zdržoval dva měsíce. „Přitom na území České republiky zalétá jen vzácně a pouze výjimečně se zdrží delší dobu na jednom místě. Orlík je potravní specialista, který se živí především hady a dalšími plazy. Dále obojživelníky a v menší míře také ptáky, savci a hmyzem. Právě hojný výskyt užovek obojkových a žab díky pestré mozaice mokřadů je hlavní důvod, proč vzácný dravec několik týdnů pobýval na Kosteliskách,“ upozornil na další raritu předseda jihomoravských ornitologů Gašpar Čamlík.

Hned po několika měsících se mohou ornitologové z jihu Moravy těšit z úspěchů. Díky pastvě skotu se do ptačího parku sletěly husy, k vidění byl také vzácný brouk.
Hejna hus i vzácní brouci. Ptačí park Kosteliska u Dubňan hlásí úspěch

Na Kosteliskách ornitologové pozorovali už téměř dvě stovky ptačích druhů. Přitom tento ptačí park vzniká teprve od roku 2020. Například při letošním letním monitoringu dravců zaznamenali ornitologové kromě orlíka krátkoprstého ještě dalších deset druhů. „Nejsilněji jsou na Kosteliskách zastoupeni moták pochop a káně lesní s minimálně sedmi páry. Včelojed lesní tu má čtyři teritoria. Luňák červený a poštolka obecná po dvou teritoriích a ostříž lesní jedno až dvě teritoria. Pozorovali jsme také jeden pár jestřába lesního a krahujce obecného, vyskytovali se také luňák hnědý a orel mořský,“ nastínil místní druhovou pestrost dravců Čamlík.

Za největší letošní úspěch však považujeme vyhnízdění velmi skrytě žijícího chřástala malého. „Jehož hnízdní populace se v Česku odhaduje jen na dvacet až čtyřicet párů, a sýkořice vousaté, které u nás hnízdí jen devadesát až sto osmdesát párů,“ sdělil Čamlík.

Ornitologové na Kosteliskách, kde se navíc pase v Česku jedinečné stádo šesti krav uherského skotu, pořádají také akce a exkurze pro veřejnost. „Minulý víkend se tu Festivalu ptactva zúčastnilo 101 lidí. Nejbližší akce bude dobrovolnická brigáda sedmého až devátého října,“ doplnila mluvčí České společnosti ornitologické Věra Sychrová.