„Figurínu tam umístil majitel nedalekého ubytovacího zařízení U ztraceného kocoura. Už je tam spoustu let,“ prozradil původ netradiční skulptury starosta Fryšavy pod Žákovou horou Mojmír Humlíček.

Vzhledem k tomu, že klasická, strojově projetá stopa vede hned vedle zapadlého „běžkaře“, není možné si jej nepovšimnout. „Docela mě to pobavilo, když jsem to tam uviděl. Je to takové příjemné rozptýlení, já mám recesi rád,“ usmál se Kryštof Kleczka, který si přijel na Novoměstsko z Brna zalyžovat.

Autorem skulptury je František Cimbálník, který tam figurínu umístil právě z již zmiňované recese. „A je to tak trochu i poutač na naše ubytovací zařízení. Je to vlastně klasická figurína z výkladní skříně, původně měla i obě lyže, ale časem zůstala jen jedna,“ poznamenal František Cimbálník.

Milovníci bílé stopy mají okolí Fryšavy obzvláště rádi. Právě tam se totiž nachází i takzvaný Fryšavský ledovec, tedy místo, kde si lze zalyžovat i v době, kdy už sníh z nižších poloh dávno zmizel. „Je to na severovýchodním svahu v závětří u lesa, sluníčko tam tolik nesvítí a sníh tudíž pomaleji taje. Lyžaři tam jezdí i nyní, když je jinde sněhu málo,“ uvedl Josef Humlíček z novoměstského informačního centra.

Kvůli nedostatku sněhové pokrývky nevyjely v minulých dnech do terénu rolba ani skútr. „Sníh je nesouvislý, lyžovat se snad dá jen u Rokytna, Tří Studní, Studnic a Fryšavy. Tedy ve vyšších polohách, kde je napadáno okolo deseti centimetrů. Nebo v lesních úsecích, kde to netaje. Lidé si sami vyjíždí stopy a většinou si berou starší lyže, protože ze sněhu sem tam vykoukne krtinec, a nové vybavení by si mohli poškodit,“ vysvětlil Josef Humlíček.