Na evropský kontinent přiletěli z Peru, Indonésie, Taiwanu a jedna Číňanka z Austrálie. Většina z nich je poprvé nejen v České republice, ale také v Evropě. Vzhledem k tomu, že už jsou v naší zemi třetí týden, nezaznamenali ve svých domovinách při svém odjezdu z nich paniku kolem koronaviru.

Například čínská studentka Zihan Geng přicestovala do Evropy přímo z australského Sydney, kde už rok nepřetržitě studuje.

Devatenáctiletý Brian Alfredo pochází ze západní části indonéského ostrova Jáva, ale vysokou školu studuje v hlavním městě státu v Jakartě. Jeho rodiče provozují pohostinství. Je v Evropě i v ČR poprvé. Roušky v Indonésii kvůli nebezpečí nákazy nosí podle něj jen někteří, převážně, ti co mají z infekce velký strach.

„Do Uherského Hradiště jsme dnes přijeli po předchozím působení na školách v Otrokovicích a ve Zlíně,“ prozradil Brian Alfredo s tím, že se na letišti v Praze setkal s jedním velmi pozitivním zážitkem, kdy mu pomohl zorientovat se úplně neznámý člověk. „Těším se u vás na novou životní zkušenost a na poznávání lidí s jinou mentalitou,“ poznamenal Indonésan.

Školy ruší vyučování

Devatenáctiletá Yu Ching Huan z Taiwanu je v Evropě i v naší zemi také poprvé. Měla sem přiletět přes kontinentální Čínu, ale nakonec zvolila let s trasou mimo Čínu.

„Podle mých informací některé školy na Taiwanu kvůli koronaviru odložily nebo zrušily vyučování,“ prozradila Yu Ching Huan. Na Taiwanu podle jejích slov nosí všichni lidé preventivně roušky, což jim nařizuje zákon. „Je zajímavé, že tady je to jinak, bez roušek, stejně jako ve Vídni a v Budapešti, kam jsme se stihli v posledních dvou týdnech podívat,“ řekla Tajwanka.

Po celý tento týden mají studenti v plánu v různých třídách ZŠ UNESCO vyprávět o svých rodných zemích.

„Odpolední program pak už bude na rodinách, kde jsou ubytováni. Pro tyto návštěvníky z exotických zemí bývá často zážitkem třeba i obyčejné lyžování na Stupavě, protože se sněhem se mnozí potkají poprvé v životě,“ řekl Deníku ředitel ZŠ UNESCO Jan Vorba.

V obřadní síni uherskohradišťské radnice přijal šestici studentů místostarosta města Ivo Frolec.

„Edison je projekt zaměřený na lidi rozličných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky a tradicemi a situací v jiných zemích, a aby dokázali najít cestu ke vzájemné toleranci a soužití lidí různých národů a kultur,“ uvedl při setkání Ivo Frolec s tím, že si váží toho, nakolik je ZŠ UNESCO a tím i město Uherské Hradiště nositelem tohoto mezinárodního projektu.