Výsledek šetření má volarská radnice údajně k dispozici. „Už tehdy inspektoři řekli, že jde o špatné napojení odpadů z některých domů,“ říká Petr Voráč.

Volarský starosta Vít Pavlík nicméně o ničem takovém neví. „O záznamu mi pan Voráč řekl, ale na stavebním úřadu jsme zatím zápis z šetření nenašli,“ uvedl s tím, že po výsledku šetření pátrá.

Lodičky se na Červenou Lhotu vrátí až v roce 2024
Červenou Lhotu sužují problémy s prosakující hrází. Oprava bude náročná

Proč splašky vytékají do Volarského potoka, v tuto chvíli vyšetřuje referent životního prostředí se specializací na vodní hospodářství MěÚ v Prachaticích PetrFidler. „Ten se zástupci Povodí Vltavy odebral vzorky vody na rozbor,“ upřesnila volarská místostarostka Jana Bártová.

Šetření pokračuje 

Vít Pavlík následně doplnil, že Petr Fidler zároveň šetří u majitelů domů se septiky v okolí Volarského potoka, jak likvidují odpadní vody.

Ač si zpočátku vedení města myslelo, že může jít o havárii na kanalizaci, podle zjištění zástupců ČEVAK, který spravuje vodohospodářský majetek ve Volarech, splašky do potoka rozhodně nevytékají z městské kanalizace. Ústí ze soukromého pozemku. „Vypadá to, že jde o staré meliorační zářezy v louce, do kterých se mohl někdo napojit omylem nebo možná záměrně. I to je předmětem šetření,“ zakončil volarský starosta Vít Pavlík.