Zatímco před týdnem byla účast navzdory koronavirové krizi poměrně slušná a napříč okrsky se pohybovala mezi 33 až 38 procenty, ve druhém kole je zájem tradičně nižší. To se projevilo i v Klánovicích. „Volební účast byla včera do 18.30 pouhých 11 procent, touto dobou to bylo před týdnem třicet procent,“ prozradila Pražskému deníku předsedkyně komise Veronika Cézová.

Občané obdrží hlasovací lístky tentokrát až ve volební místnosti. „Jsem rozhodnutá už od prvního kola. Podle mě může nízká účast výsledky pěkně zamávat, proto jsem raději přišla. Mému favoritovi věřím, ale nikdy nevíte,“ svěřila se Deníku paní Alena, která včera odpoledne dorazila do základní školy v Brdičkově ulici na Lužinách.

Roušek není nikdy dost

Kdo postoupil do druhého kola. Infografika.Zdroj: DENÍK/Pavel KopeckýVolby probíhají za přísných hygienických pravidel, tak jako minulý týden. Pro všechny případy mají komise připravené zdravotnické roušky pro ty, kteří by přišli bez nich. Někteří lidé si je ale odnášeli domů jeden případ za všechny.

„Mohu si vzít tuhle zdravotnickou roušku jako suvenýr? Doma mám zatím jen samé látkové,“ zeptal se klánovické komise asi 60letý muž. Do tamní volební místnosti přišel i cca 70letý senior, který měl nasazené rovnou dvě roušky. „Když jsem ho požádala, aby prokázal identitu, sundal si zprvu jen jednu. Musela jsem ho proto vyzvat, aby odhalil na chvíli svou tvář a sundal si i tu druhou roušku,“ smála se Cézová.

O zábavné momenty nebyla nouze. „Mám si sundat roušku a prokázat svou totožnost? A nebudete v ohrožení? Co když na vás zakašlu?“ žertoval s komisí asi 40letý muž. Lidé mohou přijít k urnám ještě dnes od 8 do 14 hodin. Odvoleno už mají ti, kteří kvůli karanténě využili možnost drive-in volby z auta.