Střední průmyslová škola strojnická by měla být spojena se Střední odbornou školou profesora Švejcara, obě dnes sídlí ve stejné budově.

To se nelíbí učitelům ani rodičům, kteří dokonce sepisují proti sloučení petici. Krajský radní pro školství Jiří Struček (ČSSD) ale tvrdí, že spojení školám pomůže při úbytku žáků vycházejících z devátých tříd. Celkem se má v kraji v příštím roce sloučit dvanáct až čtrnáct středních škol.

„Je to naprostý nesmysl, my jsme škola humanitního zaměření, a budeme vystupovat pod názvem Střední průmyslové školy strojnické a pak teprve bude název naší školy. Každý žák, který si vybírá netechnický obor, nás automaticky přeskočí. Nenapadne ho, že s tím nemáme nic společného,“ vysvětluje nesouhlas zástupkyně ředitelky SOŠ profesora Švejcara Nina Strejčková. Obává se, že škola může v budoucnu žáky ztratit.

Struček však rozhodnutí kraje hájí. „Na trhu dnes mají šanci přežít jen silné subjekty, tedy školy s vyšším počtem žáků,“ vysvětluje radní.

Další slučování je v plánu

Spojovat se například bude také Gymnázium v Blovicích s Gymnáziem Plzeň, Mikulášské náměstí. Tam je krok sloučení ale logičtější, jedná se o školy se stejným konceptem výuky.

Sloučení pomohlo před časem v Horšovském Týně, kde se spojila Střední zemědělská škola s dvěma sty žáky a Integrovaná střední škola, kterou navštěvovalo čtyři sta studentů. „Během dvou tří let po sloučení se počet žáků vyšplhal až na více než osm set, ale aktuálně sem chodí kolem sedmi set dětí,“ řekl Deníku ředitel SOŠ a SOU v Horšovském Týně Václav Švarc. Za několik let po sloučení mohli udělat investiční akce, na které by jinak nedosáhli.

Slučování technických a humanitních oborů, jako tomu má být v Plzni, se ale nelíbí ani krajskému opozičnímu zastupiteli Pavlu Karpíškovi (ODS). „Rozhodně není ideální, aby se slučovaly školy, které jsou posláním a náplní úplně odlišné. Obávám se, aby nebyly preferovány obory větší, tedy průmyslové školy,“ říká Karpíšek.