Historie karosářské firmy Uhlík Praha, polovina dochovaných automobilů, Uhlíkovy dokumenty i panely s informacemi. Muzeum českého karosářství se v neděli odpoledne stalo cílem více než stovky návštěvníků, kteří zavítali na vernisáž dlouho očekávané výstavy. Ta vystřídala loňskou expozici firmy Petera Vrchlabí, Uhlíkova díla i vzpomínka na něj tu bude k vidění do konce letošního roku.

Není jen Sodomka

Regionálnímu muzeu, které expozici v prostorách městského karosářského muzea spravuje, se podařilo sehnat pět z deseti dochovaných vozů z Uhlíkovy dílny. Nechyběly tu dvě auta značky Praga Lady, jedna z nich v provedení sanitky, impozantní Škoda Superb z roku 1949, který do Mýta doputoval až ze Slovenska a v muzeu si po své renovaci střihl premiéru. Pozornost pak poutal reklamní vůz neobvyklých tvarů určený k propagaci bonbonů hašlerka, nazvaných po písničkáři a herci Karlu Hašlerovi či MG J2 Midget Coupé ve vlastnictví Národního technického muzea.

„Každý rok se snažíme přiblížit nějakou jinou karosárnu, aby návštěvníci viděli, že je nejen firma Sodomka,“ konstatoval při zahájení ředitel regionálního muzea Jiří Junek s odkazem na vysokomýtskou firmu Josefa Sodomky.

Na výstavě jsou ale i dokumenty, které poskytla dcera Oldřicha Uhlíka Milada Vepřeková, například jeho výuční list. „Byl uctívaný, vážený a nesmírně schopný vytvářet taková krásná díla,“ podotkla na adresu svého otce Milada Vepřeková, která při vernisáži jen těžko skrývala dojetí. „Pohybovala jsem se v tom prostředí od svého narození. Pamatuji si jména dělníků, názvy aut a v některých jsem seděla, hrála si a jela. Tatínek by měl radost a já jsem šťastná, že jsme se výstavy dožili,“ zavzpomínala šestaosmdesátiletá vitální žena, která do Vysokého Mýta dorazila s manželem a třemi vnuky.

Výstava bude v karosářském muzeu přístupná do 31. prosince, v patře pak mohou návštěvníci obdivovat stálou expozici firmy Sodomka, navštívit mohou i několik místností věnovaných historii karosářství i řemesel spjatých s výrobou aut. Vedle toho regionální muzeum minulý týden spustilo výstavu Život v secesi, která přibližuje architekturu, módu i obyčejný život v období konce 19. století a počátku 20. století.