Zpráva se bleskově rozeběhla po facebooku, v příspěvku jsou přitom zmíněny obce Mšec, Mšecké Žehrovice, Lodenice, Nové Strašecí, Tuchlovice, Hradečno a Ledce. Deník oslovil jejich starosty. V Lodenici podle starostky Romany Metelkové uhynulo nedávno několik zvířat a bylo vykradeno sedm domů.

Zloději navštívili i dva rekreační objekty v nedalekém Hradečně a Nové Vsi. Také tam byla podle starosty Zdeňka Hejhala spatřena občany modrá dodávka.

Jana Paurová se hledá už deset let. Během let proběhla řada pátracích akcí, policisté hledali ve Slavětíně a okolí také případné stopy
Stala se obětí vraždy? Matka čtyř dětí záhadně zmizela, pohřešuje se deset let

Policie se případy vykradených domů zabývá, nikoli však otravami zvířat. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové dosud nikdo takový podnět policistům nepředal. Není proto možné někoho podezírat nebo stíhat pro týrání zvířat.

„V obcích, kde byl zaznamenán zvýšený nápad trestné činnosti, posílila policie hlídky, a to jak ve Mšeckých Žehrovicích, tak v sousední Lodenici. Stejně tak v Bdíně, Mšeci, Rynholci, Řevničově na Rakovnicku a v Hradečně a Nové Vsi na Kladensku byly v únoru a březnu vykradeny zejména opuštěné domy. Zloději se vloupali celkem do devíti objektů, škoda přitom ani v jednom případě nepřesáhla deset tisíc korun. Nejvyšší vyčíslená škoda je okolo sedmi tisíc korun,“ doplnila policistka.

Zloději navštívili domy i na Hradečně a Nové Vsi. Záhadná modrá dodávka se objevuje i v sousedních Ledcích.Zloději navštívili domy i na Hradečně a Nové Vsi. Záhadná modrá dodávka se objevuje i v sousedních LedcíchZdroj: Deník/Jitka Krňanská

Co se týká domácích zvířat, která uhynula v minulém týdnu za záhadných okolností, mělo jít podle starostky Metelkové o jednoho psa v Lodenici a druhého ve Mšeckých Žehrovicích.

„Obě zvířata začala zvracet a posléze podle chovatelů zemřela. Nikdo ale psy neodvezl na pitvu, takže jistotu, že byli otráveni, nemáme,“ poznamenala starostka, která sama přišla před dvěma týdny o kocoura. „Nejdříve začal zvracet a následně zemřel. Ani já ho nedávala pitvat, myslela jsem, že snědl třeba otrávenou myš. Mezi našimi občany přesto panuje nervozita a nepříjemný pocit, že se děje něco nezvyklého,“ dodala Metelková.

S německou registrační značkou

Zda mají vykradené domy, úhyny zvířat a modrá dodávka nějakou souvislost, je úkolem pro vyšetřovatele.

„Pokud občané takovou skutečnost zaznamenají, ať volají tísňovou linku 158, nebo se obrátí na nejbližší policejní služebnu. Tím, že šíří nepodložené informace na sociálních sítích, nijak vyšetřování nepomohou,“ zdůraznila policistka.

Ivana Roubala hraje v minisérii televize Nova Hynek Čermák.
Devadesátky sériového vraha aneb jak zabíjel Ivan Roubal. Dostal doživotní trest

Podezřelá modrá dodávka se objevila nejednou i v Hradečně. Tam se sice kradlo, ale úhyny zvířat v obci nezaznamenali. „Nic takového se u nás dosud nestalo, ale modrou dodávku tu lidé viděli. Podle toho, co mi sdělovali, šlo o dodávku s německou registrační značkou, ve které se pohybují slovensky hovořící osoby nabízející různé služby, včetně výměny okapů. Zatím na jejich nabídky nikdo z našich obyvatel nereagoval. Uvědomili jsme o tom i okolní starosty, aby byli lidé obezřetní,“ potvrdil starosta Ledců Patrik Tichava.

V seznamu dotčených vesnic, který koluje na facebooku, jsou i Tuchlovice. Tam však k trestné činnosti ani otravám zvířat nedošlo. „U nás jsme žádnou modrou dodávku neviděli, nikdo nám nehlásil ani krádeže či úhyn zvířat,“ uvedla místostarostka Tuchlovic Iva Pencová.