Speciální čističkou vzduchu vybavili dělníci všechny prostory, technologie je zabudovaná přímo v osvětlení. Brněnská pobočka se současně stala první výrobnou v Česku, ve které systém s názvem SanificaAria zavedli. „Funguje za plného provozu, nejen v prázdných místnostech. To jej odlišuje od ostatních zařízení. Dýcháme čistý vzduch, aniž bychom museli pořád větrat,“ vysvětlil generální ředitel české pobočky firmy Beghelli-Elplast Radim Linka.

Policie kontroluje dodržování covidových opatření. Ilustrační foto.
Hygienici a policie jdou do akce. Budou kontrolovat dodržování opatření

Nová technologie SanificaAria

* Pohlcuje ze vzduchu většinu virů a bakterií
* Účinkuje proti koronaviru i chřipce
* Zabudovaná je v osvětlení
* Funguje za plného provozu kanceláří i výrobních hal

Systém je zaměřený na pohlcování virů a bakterií. Tím zároveň čistí vzduch v prostorách, v nichž se nacházejí lidé. Stojí buď samostatně jako panel, případně je zabudovaný ve svítidlech. „Nasává vzduch do uzavřené komory, kde ho dezinfikuje a vypouští ven zbavený bakterií, virů a plísní. Účinnost je takřka stoprocentní. Například na ploše velké přes padesát metrů čtverečních vyčistí vzduch za přibližně za čtyři hodiny,“ doplnil Linka.

Halu o rozloze přes osm tisíc metrů čtverečních ve čtvrtek zprovoznili zástupci městské části s italským velvyslancem a vedením firmy na pomezí brněnských Bosonoh a Starého Lískovce. Jedná se o první dokončený projekt z plánované výstavby, který zároveň zprovoznil úvodní úsek nové ulice Elišky Junkové, nesoucí jméno bývalé automobilové závodnice.

Desítky pracovních míst

V současné době pracuje v hale pětadevadesát zaměstnanců, podle vedení firmy však prostory nabídnou další desítky nových pracovních míst. Na ploše mezi městskými částmi má rovněž postupně vzniknout parkovací dům nebo sportoviště. „Aktuálně máme rozpracovanou územní studii Bosonoh, která řeší mimo jiné obchvat silnice I/43 přes Bystrc. Parkovací dům je nyní ve výstavbě, očekávám, že by mohl být zprovozněn v horizontu roku a půl, maximálně dvou let,“ uvedl městský radní pro územní plánování Filip Chvátal.

Testování proti koronaviru. Ilustrační snímek
Hromadné akce, lyžařská střediska i hotely čekají přísnější covidová opatření

Prudkého rozvoje a s ním spojené zhoršené dopravní situace se obává bosonožský starosta Miroslav Sojka. Důležité je podle něj najít kompromis mezi vůlí obyvatel a investora. „Pro městskou část je to přínos, nesmíme ale zapomínat na kvalitní infrastrukturu. Výstavba nových průmyslových oblastí může pomoct snížit nezaměstnanost, ale také navýšit počet aut projíždějících už tak vytíženými silnicemi,“ upozornil Sojka.

Unikátní technologii a zároveň vznik nových pracovních míst ocenila i Brňanka Eliška Dvořáková. „Kvůli pandemii se spousta lidí ocitla bez práce. Je dobře, že se rozšířila nabídka, navíc se zaměstnanci budou díky novému systému cítit bezpečně, protože se nemusí obávat nákazy,“ zhodnotila mladá žena.