Podvodní pozorovatelna, kterou je Lomeček u obce Starý Klíčov proslavený, potřebovala rekonstrukci. Jelikož šlo o nákladné práce, byla vyhlášena sbírka. A vše se podařilo.

„Sbírka dopadla fantasticky. Zjistili jsme, že když jsem vyšel s kůží na trh, tak že nás lidi mají rádi a to byl nejlepší pocit. Vybraly se peníze, které jsme požadovali. Dokonce se vybralo ještě asi 40 tisíc navíc, za což jsme úplně neskonale vděční. Děkujeme moc ještě jednou všem lidem, kteří nás podpořili a rekonstrukce je de facto hotová. Teď už zbývají jen elektroinstalace, přidat světla a jsme hotoví. Takže jsme to stihli,“ popsal Zdeněk Zrůst.

Ladislav Voříšek pracuje pod hladinou při teplotách kolem 15 stupňů Celsia a, aby se nenadnášel, má na sobě navíc včetně ochranných prvků celkem 32 kilogramů zátěže
VIDEO: Pracují pod hladinou Labe. Potápěči betonují pilíře unikátního mostu

Podle Zrůsta byla práce velmi náročná. Pozorovatelna se totiž nevytahovala, jak by si mnozí představovali, ale dělalo se i pod vodou: „Měli jsme tady statika, ten na pozorovatelnu koukal, říkal, že není třeba ji vytahovat, že stačí prostě obnovit některé věci, co jsou třeba. Takže jsme to vlastně dělali všechno ve vodě z mola. Bylo to náročný, ale je to hotový.“

„Lezl jsem tam jako opičák, tři dny jsem se nemohl hýbat. Poslední nátěry jsem dělal sám, protože všichni odpadli a ještě pořád pršelo, takže to náročné bylo. Ale jsem rád, že to je. Takže je všechno v pořádku,“ doplnil Zrůst.

Lomeček s podvodní pozorovatelnou ve Starém Klíčově.Lomeček s podvodní pozorovatelnou ve Starém KlíčověZdroj: Deník/Daniela Loudová

Lomeček je už nyní přístupný veřejnosti, ale oficiálně bude sezona zahájena o víkendu 15. a 16. června, kdy by mělo být již vše kompletně hotové. Včetně nové příjezdové asfaltové cesty. „Obec nám zaplatila vjezd do Lomečku asfaltový, což jsme rádi, protože kolikrát sem potápěči v zimě nevyjeli. Teď bude snazší vše udržovat,“ poznamenal Zrůst.

Třicet let radosti

Ten je v Lomečku už třicet let a zpočátku nepočítal s tím, že tam bude působit tak dlouho. Přesto nelituje.

„V životě, když jsem něco dělal, tak jsem v tom oboru dosáhl poměrně rychle úspěchu a přestalo mi to bavit a Lomeček mě zastavil. Cítil jsem to tak. Tím, že jsem tady chtěl něco vypěstovat, tak to nebylo na dva roky. Mám rád rostlinky, jsem trošku zahradník. Vlastně jsem si na to, abych viděl svůj výsledek, musel počkat. No a to mě automaticky samo zastavilo,“ zdůraznil.

Slavnostní otevření rodného bytu Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru v Litomyšli
Jak žil Bedřich Smetana? Rodný byt slavného skladatele doplnil unikátní klavír

„Já jsem rád, že to tak bylo. Bylo to 30 let radosti. Jsem tady rád. Jsem rád, že se to stalo, je to celý skvělý,“ zhodnotil Zrůst.

Jubileum oslaví se všemi návštěvníky. Chystá našlapané léto plné koncertů a jiných akcí. „Koncerty jsme udělali skoro každý víkend. Chtěli jsme lidi trochu potěšit, že jsme tady třicet let, tak jsme připravili krásný program a budeme rádi, když lidé potěší nás a budou sem na ně chodit,“ uzavřel.