Zařízení vzniká v prostorách vysokoškolských kolejí v Baarově ulici 36. Přízemí objektu prochází kompletní rekonstrukcí. „Dělníci se už pustili do práce. Hotovo by mělo být do konce srpna,“ upřesnila tisková mluvčí univerzity Kamila Kolářová. Doplnila, že úprava objektu, jehož součástí bude zahrada, vyjde na pět až šest milionů korun. Peníze půjdou z rozpočtu vysoké školy.

Školka pojme 38 dětí, přičemž chlapci a děvčata budou rozděleni do dvou skupin. „Jedna třída bude klasická, druhá zaměřená na křesťanské hodnoty. Rodiče si tedy mohou vybrat, jaká z alternativ jim bude bližší,“ uvedla Petra Topolčany, ředitelka plzeňské Mateřské školy kardinála Berana. Právě toto zařízení bude novou mateřinku provozovat.


Koncept založený na křesťanských základech se podle Topolčany osvědčil a je o něj v Plzni zájem. „V naší domovské školce máme 24 dětí. Zhruba třetina není z věřícího prostředí. I přesto jsme loni odmítali 17 zájemců,“ vyčíslila.

Studenti budou chodit do školky na praxi

Mateřinka se stane univerzitním pracovištěm, kam mohou studenti z pedagogické fakulty chodit na praxi. „Půjde zhruba o deset jedinců za rok. Buď si vyzkoušejí přímo roli učitele, nebo asistenta pedagoga,“ nastínil Milan Podpera z pedagogické fakulty. Kromě dočasné výpomoci od studentů zaměstná mateřinka alespoň čtyři učitelky nastálo. Dvacet míst bude k dispozici potomkům zaměstnanců a studentů univerzity, zbylých 18 pak pro veřejnost. „Budeme přijímat standardně děti ve věku od tří do šesti let. Pokud bude volná kapacita, můžeme vzít i dvouleté. Provozní dobu plánujeme od sedmi do sedmnácti hodin. Záleží ovšem na domluvě s rodiči,“ zdůraznila ředitelka Topolčany. Školka by měla být v provozu 11 měsíců, částečně tedy pokryje i letní prázdniny.


Zájemci o nové služby, jež začnou fungovat od září, měsíčně zaplatí 1100 korun (částka přitom zahrnuje školné a stravné). „Na rok 2017 bude možné uplatnit slevu na dani do výše minimální mzdy, tedy 11 900 Kč. To v podstatě bez 200 korun pokryje veškeré výdaje školného za rok,“ dodala.

Zápisy se budou konat nejdříve pro zaměstnance a studenty, a to 27. a 28. dubna v budově Pedagogické fakulty ZČU na Chodském náměstí. Pro veřejnost pak platí termín 10. a 11. května ve Žlutické ulici 2 na Košutce.