„Návštěvy pracáku se pro mě stávají noční můrou. Slečna zprostředkovatelka je arogantní a mám z ní pocit, že ji obtěžuji,“ stěžovala si třiadvacetiletá Gabriela Kočí z Děčína. Dodala, že za tři měsíce ji zaměstnankyně děčínského Úřadu práce Věra Smolková, která měla mladou nezaměstnanou ženu na starost, nenabídla jediné pracovní místo.

Podobné zkušenosti se stejnou zaměstnankyní má i Olga Melicharová. „Za pět měsíců, po které jsem byla v evidenci úřadu práce, jsem nedostala jedinou nabídku. Brala bych cokoli, a to i vzhledem k tomu, že mám středoškolské vzdělání,“ uvedla Melicharová. Úředníci prý vůbec nezajímalo, zda si sama shání zaměstnání či nikoli. „Vím, že po jiných lidech bez práce chtějí úředníci razítka z různých firem. Já jsem se ale přišla jednou za měsíc ukázat, podepsat papír a zase jsem šla,“ stěžovala si Melicharová.

To naopak po Gabriele Kočí úřednice potvrzení požadovala. „Neustále se mě ptala, zda jsem někde byla ptát na práci a že musím shánět víc, že ona tu není od toho, aby mi hledala práci,“ rozčilovala se Kočí.

Když si konečně Gabriela Kočí sehnala zaměstnání, šla to s radostí oznámit na úřad práce. Reakce úředníci ji ovšem nemile překvapila. „Ihned mi oznámila, že se mám tedy nechat vyřadit z evidence úřadu práce. Když jsem jí řekla, že do práce nastupuji až za měsíc, tak trvala na svém, že se mám odhlásit, protože už práci mám,“ řekla Kočí.

Šlo jen o nedorozumění, říká ředitel

Ředitel úřadu Jiří Král se své zaměstnankyně zastal. „Určitě došlo jen k nedorozumění. Z evidence úřadu práce je člověk vyřazen až po dodání platné pracovní smlouvy. Je pravda, že na vlastní žádost můžeme žadatele o práci vyřadit i dříve. Není totiž povinné se na úřadu práce evidovat,“ vysvětlil ředitel. Dodal, že všichni zaměstnanci pravidelně absolvují základní sociálně – psychologický výcvik.

Nespokojení žadatelé o práci mají možnost si na chování úředníků oficiálně stěžovat. „Všechny stížnosti řádně prověříme a postupujeme je ministerstvu práce. Je pravda, že většinou jde o stížnosti, kvůli neuznané podpoře v nezaměstnanosti. Na úředníky si lidé moc nestěžují,“ uvedl Král. Dodal, že lidé na úřad práce přichází s nadějí a očekáváním. Pokud ovšem není naplněno, tak jsou zklamaní a svou zlost si vybíjí na úřednících. „V současné době je sehnat práci obtížnější, je velmi málo pracovních míst. Chápu, že nezaměstnaní to mohou vnímat jako naši neaktivitu. Ale když práce, není, tak prostě není. Na jedno volné pracovní místo připadá více než čtyřicet uchazečů,“ ukončil Král.

Úřednice Věra Smolková nebyla celý čtvrtek k zastižení a její kolegyně odmítla dát redakci Děčínského deníku číslo na mobilní telefon.