Cílem je chytit bordeláře přímo při činu. „Technické služby připravují úklid skládek. Se strážníky jsme se pak dohodli, že na čerstvě uklizená místa budou střídavě dohlížet kamery. Ty budou fungovat na solární energii a budou schopné data i odesílat po vysokorychlostní síti. Největší problém je totiž vůbec viníky dohledat,“ uvedl Matuška.

Místostarosta věří, že viníci tak spravedlnosti neuniknou. „Vyvážet nepořádek do lesa je nelidské. Úklid stojí město nehorázné peníze. Věřím, že jsme všichni slušně vychovávaní, tak bychom se tak měli i chovat,“ vyzval Matuška.

Ilustrační foto.
Jak na Nový, tak po celý rok? Opilá žena udeřila partnera kovovou tyčí

V Břeclavi je podle jeho slov hned několik míst, kde se černé skládky objevují pravidelně. „Není to jen problém Bořího lesa. Jde například i o zahrádky za Gumotexem, o Hrušák, ve Staré Břeclavi se pak skládky objevují u myslivny,“ vyjmenoval Matuška.

O černých skládkách hovoří jako o velkém problému Břeclavi také mluvčí tamních strážníků Lenka Rigó. „Především na sídlištích je to opravdu hrozné. Před paneláky se často objevuje hlavně vyhozený nábytek, sedací soupravy, staré kuchyně nebo postele. Lidé zkrátka nábytek doma obmění, ale málokdo už si domluví odvoz toho starého,“ sdělila mluvčí.

Ilustrační foto.
Příčina podezřelého chování? Drogy. Vezli sáčky s pervitinem a lysohlávkami

Vliv na zvýšení úspěšnosti dopadení tvůrců černých skládek má podle jejích slov právě kamerový systém. „Strážníci budou také více kontrolovat místa, kde se skládky nejčastěji objevují,“ upozornila mluvčí Rigó.

S černými skládkami se čas od času potýkají také ve Valticích. Naposled v dubnu loňského roku. Tehdy na jednu ze skládek upozornil obyvatel města Ladislav Kratěna. „Po podrobnějším zkoumání skládky jsou vidět obaly a věci, které nepocházejí z České republiky,“ domníval se tehdy Kratěna.

Malá Laura se narodila jako první v České republice. Na svět ji přivedli v břeclavské nemocnici.
Malá Laura se narodila v Břeclavi. Na svět přišla jako první v České republice

Skládka, na kterou upozornil i vedení města, se měla nacházet na lesní cestě rovnoběžné se státní silnicí ve směru na Břeclav.

Že jsou černé skládky velkým problémem, tehdy potvrdil i valtický starosta Pavel Trojan. „Mapujeme pravidelně nejbližší okolí Valtic a polní cesty. Lesy České republiky potom zase svoje pozemky. Že by se však jednalo jen o rakouské občany, kteří by zde skládky měli zakládat, si nemyslím. Určitě jsou v tomto problému zastoupení obyvatelé obou stran hranice,“ uvedl starosta.

Zastávka autobusu se vrací ke Gumotexu.
Opravy Mládežnické ulice skončily. Na jaře ji opět rozkopou kvůli cyklostezce

Podobného názoru byl i starosta sousedního Schrattenbergu Johann Bauer. „Nemyslím si, že by naši lidé měli důvod něco takového dělat. To slyším prvně. Naši obyvatelé mají k dispozici popelnice na směsný odpad, papír, platy a bioodpad,“ vyjmenoval Bauer.