Stavbu Ústí inicioval zdejší rodák, 14letý žák Základní školy Mírová Petr Vaněk. Původně chtěl postavit jen Lidické náměstí s pár budovami jako divadlo nebo magistrát. Pro věc se ale rychle nadchli i jeho kamarádi. A celý stavební projekt se tak začal rozrůstat i o další místa Ústí. „Snažíme se postavit celé město,“ říká Petr. Ústí, které má spíš kontroverzní pověst, má rád, prý to podědil po babičce.

Vinnetou I (1963) a lokalita Mali Alan.
Po stopách Vinnetoua. Nadšenec z Boskovic fotí místa filmových mayovek

Chlapci při tvoření, které už spolykalo stovky hodin, vycházejí z vlastní znalosti lokalit, pomáhají si ale i Google mapami. A také vlastní fantazií, když se třeba ani do vnitřku některých budov nemůžou podívat. Stavba některých z nich zabere jen pár dnů, ostatní jsou ale náročnější. „Záleží, jak velká a složitá stavba je, jestli se staví i vnitřek,“ popisuje za mladé stavitele další nadšenec, 13letý žák Základní školy Elišky Krásnohorské Adam Ipser.

Náročné bylo podle Adama dát dohromady zejména obchodní centrum Forum ve středu Ústí se všemi jeho interiéry. Nadšencům tento komerční monument u kostela se šikmou věží trvalo vyrobit ve virtuálním světě skoro půl roku. Petr hraje Minecraft od nějakých sedmi let. „Dřív jsem si tam postavil malý baráček a byl jsem spokojený,“ usmívá se dnešní čelní stavitel virtuální kopie krajské metropole.

Svět z kostek
Minecraft je počítačová hra, kde má hráč neomezenou svobodu pohybu a činnosti. V roce 2009 ji vyvinul švédský vývojář Markus Persson. V roce 2014 hru koupila za 2,3 miliardy dolarů společnost Microsoft. Celý herní svět se skládá z kostek, které inspirují po celém světě nadšence i k vytváření kopií reálných míst. Na obrázky kostičkového Ústí se můžete podívat na instagramovém účtu @mesto_usti_nad_mrakem. Za projektem stojí mladí Ústečané Petr Vaněk, Jan Chroust, František Sýkora, Denis Vičánek, Jakub Štrouf a Adam Ipser.