„Nejprve jsem pracovala v Klatovech za minimální mzdu a navíc mi často rušili směny, takže jsem vydělala málo peněz, které mi k životu ani nestačily,“ řekla Julia.

Správcová v domě nedaleko Nýrska, kde bydlí, jí doporučila janovický Clementas a Julia tam v polovině prázdnin nastoupila. „Jsem tu moc spokojená. S prací i kolegyněmi, které mi pomohly. Pracovala jsem jako zdravotní sestra, ošetřovala jsem i staré lidi. Mám tu práci ráda, oni jsou trochu jako malé děti, se vším potřebují pomoci,“ popsala.

Zatímco normálně stojí hodina konzultací tisíc korun, v rámci projektu #hlavunadvodou pracují zúčastnění psychoterapeuti za polovinu a první sezení poskytují zdarma. Ilustrační foto
Neziskovka pomáhá Ukrajincům psychoterapií zdarma. Pro nové zájemce chybí peníze

Julie v Čechách žije se svým 14letým synem, který chodí v Nýrsku do školy. Stejně jako on ještě žena bojuje s češtinou, někdy pomohou kolegyně, někdy překladač v mobilu. Chystá se ale navštěvovat jazykové kurzy. „Julie je moc šikovná. Sama rychle reaguje, chápe, nemusíme jí nic vysvětlovat, je vidět, že má praxi v oboru a je pro nás velkým přínosem,“ řekla o Julii kolegyně Petra Kobzová.

Nedostatek personálu

Spokojená je i vrchní sestra Martina Kolářová. „Julie se nám hned líbila. Ptala se, je vidět, že má výbornou praxi. Ale chvilku jsme váhali kvůli jazykové bariéře, pak na mě ale velmi dobře zapůsobila svou chutí pracovat. Julia pracovala v místní fabrice za minimální mzdu, měla to těžké. Pokud jí teď pomůžeme s jazykem a s nostrifikací, ani do budoucna nebudeme mít problém s nedostatkem zdravotnického personálu. Máme téměř naplněný stav sestřiček a zároveň nabíráme pečovatelky, protože sehnat kvalitní personál je poměrně obtížné,“ dodala vrchní sestra.

Julia při práci v janovickém domově Clementas.Julia při práci v janovickém domově ClementasZdroj: Pavel Pechoušek

Od druhé poloviny září v Janovicích dokonce pracuje Juliina kamarádka. Doma na Ukrajině už byla dříve zaměstnaná jako pečovatelka.