Když Renata Kuželová brala před několika dny své tříměsíční štěně maďarského ohaře na rutinní očkování na střekovskou veterinu, nečekala, že v ordinaci nakonec stráví několikanásobně víc času. Po návštěvě totiž chtěla psovi dopřát trochu povyražení ve vodě a vzala ho k Labi. „V podstatě hned, jak vlezl vody, se ozvalo bolestivé kňučení a bylo vidět, že se snaží vydrápat zpátky na břeh,“ popisuje.

Když se psovi podařilo dostat ven přes vysokou trávu, bylo jasné, že původní domněnka, že se pes polekal sumce, byla lichá. A na veterinu musel okamžitě znovu. „Byl otřesený a krvácel, měl potrhaná záda,“ líčí Kuželová.

V ordinaci se ukázalo, že záda jsou na pěti místech prokousaná od velkých bobřích hlodáků. „Zranění byla v našem případě jen povrchová a nezasáhlo to svaly. I tak ale došlo na šití,“ popisuje majitelka psa.

Jiná zranění, kteří střekovští veterináři v minulých týdnech ošetřovali, byla ale horší. Bobr na Střekově žije delší dobu a psů už napadl několik. Mimo řezných ran na zádech už to byla také překousnutá achilovka. Místní o bobrovi vědí, při bližším zkoumání okolí nejde jeho činnost ani přehlédnout. Z vody totiž čouhají klády s charakteristickým okusem, stopy po bobřích hlodácích jsou pak patrné také na většině vrb, které hojně podél břehu rostou. Na některých místech vysokého rákosu je vidět, že bobr pracuje neustále a tahá si větve prošlapanými ochozy do vody.

Že může dojít k dalším incidentům, nevylučují ani úřady, které vydaly varování. „Upozorňujeme na zvýšený výskyt bobra evropského na březích Labe. Bohužel v posledních dnech došlo ze strany tohoto chráněného druhu k několika napadením volně puštěných psů a ohrožení jejich zdraví,“ uvedl úřad městského obvodu Střekov. „Tímto žádáme obyvatele o zvýšenou opatrnost a ohleduplnost při venčení svých mazlíčků nebo při procházce s dětmi po Střekovském nábřeží, které je pro bobra evropského přirozeným prostředím,“ dodal úřad.

Útočí jen ze strachu, nebezpečný není

Bobr evropský je chráněné zvíře, které lidé přibližně v polovině 18. století na českém území vyhubili. Opětovně došlo k jeho vysazení do přírody na konci 70. let dvacátého století. Bobří populace se zvyšují na různých území republiky. Návrat bobra do krajiny sebou ale nese i problémy s nárůstem škod na dřevinách, výjimkou nejsou právě ani útoky na psy.

Podle přírodovědce z České zemědělské univerzity Aleše Vorla ale bobr za normálních okolností nijak lidem ani zvířatům nebezpečný není, agresivní útoky jsou ve skutečnosti jen projevem strachu a pudu sebezáchovy. „Je to plaché zvíře. Pokud bobr útočí, je to proto, že je zahnaný do kouta, cítí se ohrožený a nemá jinou možnost,“ vysvětluje.

„Přesně takovou situací může být moment, kdy pes najde vlez do bobřího hradu a očuchává okolo. Pak se bobr brání, stejně jako každý jiný živočich, který je ohrožený. Univerzální radou proto je nenechávat pobíhat psy na volno a mít je pod kontrolou,“ doplňuje Vorel. Volné pobíhání psů bez vodítka zakazuje v lokalitě městská vyhláška.