Na zastávce Dělnický dům přestupují cestující z autobusů na odkloněné tramvaje linky 8, které místo z Líšně vyjíždí z Juliánova. „Když se autobus zpozdí, navazující tramvaj odjede skoro prázdná. Do té další se pak nacpou všichni. Odpoledne jsou zase přeplněné autobusy,“ popsala Kudrnová.

Nízkopodlažní tramvaje, které na lince 8 jezdí normálně teď navíc dopravní podnik přesunul na linky 2 a 10 kvůli jejich opravám. „Jejich tratě končí kvůli opravě úvratí, jiné vozy by se tam neotočili. I přes to je každý druhý nebo třetí spoj na lince 8 nízkopodlažní,“uvedla mluvčí podniku Hana Tomaštíková. 

Zpoždění i dvacet minut

Také okružní linky autobusů i trolejbusů jezdí s nárazovým zpožděním. „Tradičně jsou nejnáchylnější k větším zdržením linky 44 a 84, které někdy jedou zcela bez zpoždění, ale jindy se zdrží deset nebo dvacet minut.“ řekla Tomaštíková. 

Provoz na zmíněných trasách komplikuje uzavření Husovického tunelu a oprava ulice Otakara Ševčíka. Trolejbusy jezdí pozdě na linkách 25 a 26.

Nejhorší trasy podle Deníku Rovnost
• Líšeň – Hlavní nádraží : Dopravní podnik odklonil linku 8 z původní trasy. Lidé na ni z autobusů přestoupí až u Dělnického domiu.
• Stará osada – Mendelovo náměstí: Trolejbusy na linkách jezdí, ale kvůli situaci kolem opravovaných Husovických tunelů přijíždí se zpožděním.
• Komárov – Hlavní nádraží : Kvůli stavbě projektu Tramvaj Plotní jezdí do Komárova pouze autobusy po frekventovaných silnicích u Zvonařky. 
• Vinohrady – centrum : Opravy omezují i dopravu z Vinohrad. Kvůli opravám Zábrdovického mostu totiž nejezdí ze Staré osady do centra tramvaje.

Nárazové zpoždění způsobují i špatně zaparkovaná auta. „Řidiči, kteří nevhodně zastaví nebo zaparkují svoje auto, zkomplikují při zvýšeném provozu průjezd autobusů a tramvají. Strážníci to kontrolují a řidiče upozorňují. V problémových místech jsou značky zákazu zastavení,“ řekla mluvčí městské policie Tereze Kadrnožková. 


Situace je ale podle mluvčí dopravního podniku lepší než byla v první den prázdnin, kdy uzavírky začaly a ranní zpoždění nabralo i půl hodiny. „Doprava je stabilní a daleko lepší než byla první den uzavírek. K situaci neevidujeme ani tak stížnosti jako dotazy na konkrétní spoje,“ doplnila Tomaštíková. 

Stížnosti nedostává ani brněnská radnice. „Negativní ohlasy na dopravní omezení týkající se provozu městské hromadné dopravy nedostáváme,“ uvedla Anna Dudková z tiskového střediska.

VOJTĚCH DUFEK