Nicméně se útulky ale shodují v jednom: na jaře je o psy velký zájem a často se tak dostanou do nových domovů. Tento fakt nezhatil ani koronavirus.

Mělnický útulek se musel vypořádat s tím, že kvůli omezení pohybu nechodili lidé do útulku a nepřinesli třeba tolik potravy či pamlsků pro psí kamarády. „Když jsme ale dali výzvu, že potřebujeme krmení, tak nám lidé přinesli, poslali, objednali,“ řekla k ochotě lidí pomáhat Jitka Kovaříková, která s dalšími členy týmu vede Útulek Mělník. Podle jejích slov ale útulek zažívá úspěšné období, kdy se daří nacházet nové páníčky řadě psů.

ON-LINE reportáž ke kornaviru najdete ZDE

Na otázku, zda za zvýšeným zájmem může stát i fakt, že lidé chtějí v čase karantény a podobných omezení mít doma „alespoň“ němou tvář, odpověděla, že v tom souvislost nevidí. „Nepřikládáme to ale koronaviru, spíše to je tím, že je jaro. Obecně je o pejsky na jaře větší zájem, než v jiném ročním období,“ vysvětlila.

Souvislost mezi adopcí a karanténou ale vidí například Monika Kolková z Městského útulku pro psy Lesan v Kralupech nad Vltavou. „Lidé byli nuceni zůstat doma, a proto řada z nich si pejska adoptovala. Na druhé straně se pejsci též méně ztrácejí, případně si je majitelé ihned vyzvedávají,“ odpověděla, jak koronavirus ovlivnil provoz útulku.

Co se ale aktuálně v takovém měřítku neděje, je venčení psů dobrovolníky. Někteří si psa nemohou z různých důvodů pořídit, ale přesto by jej třeba rádi vzali na procházku. „Z karanténních důvodů nyní neprobíhá jindy velice oblíbené venčení pejsků, ale ti o svou procházku nepřijdou, venčíme je sami. Adopce a příjmy psů probíhají stále stejně,“ uvedla Monika Kolková.

V době koronaviru odmítali nové zájemce o venčení i v kralupském útulku. Je to z jednoduchého důvodu: opatření proti šíření koronaviru zcela nenahrávala administrativní práci, kterou je třeba nejprve vyřídit. „Se zájemcem je třeba uzavřít smlouvu. Lidé tak musejí do kanceláře, přečíst si ji a podobně,“ uvedla Jitka Kovaříková. Venčit psy ale chodili zavedení zájemci. „Chodí pár stálic, je jich třeba deset, ti mohou chodit dál. Ve chvíli, kdy současná situace pomine, budou moci chodit další,“ uvedla Monika Kolková.

Kralupský útulek využil tohoto času pro důkladný úklid a pokračování v rekonstrukci kotců, uvedla Monika Kolková. „Provedli jsme betonáž podlah řady čtyř kotců z jižní strany, nyní podlahy čeká nátěr a vybudování odtokových kanálků. Kotce jsou již připraveny v dílcích a čekají na montáž. Chystá se rozmontování západní strany osmi kotců a vybetonování podlah. Následně pak dobudujeme další nové kotce,“ popsala nejbližší plány.

Naopak koronavirus příliš nezměnil režim v neratovickém útulku. „Kotce opravujeme průběžně. V současné době máme u nás jen dva pejsky, fungujeme jen pro město Neratovice, z okolí psy nebereme,“ uvedla Olga Červová.