„Nahlédněte do neobyčejného světa krásy a křehkosti. Zažijte fascinující spojení elegance motýlů a dechberoucí krásu exotických květin,“ zve rodina Florova veřejnost do svého zahradnictví v Úvalně. Protože Úvalno leží doslova kousek od hranic, let každého motýla zde provází obdivné výkřiky v češtině i v polštině.

Výstava Motýli a orchideje
v zahradnictví Flora Úvalno

Provozní doba: od pondělí do neděle 8-18 hodin.

Vstupné: základní 99 Kč, rodinné 299 Kč, děti do 3 let zdarma

Výstava Motýli a orchideje bude v Úvalně přístupná každý den až do 24. února. Foliovník je plný neuvěřitelné krásy, která je ale pomíjivá.

Většina dospělých motýlů žije pouze dva týdny. To orchideje vydrží kvést až tři měsíce. Mnohé druhy orchidejí rozkvétají v zimním období, což je ve světě květin dost neobvyklé.

Výstava je určená nejen milovníkům barev, zážitků a krásy, ale také pro přírodovědce. Mohou zde zblízka pozorovat proces líhnutí motýlů z kukly.

Na zákaz krmení zvířat zoologické zahrady opakovaně upozorňují. Ilustrační snímek
Sušenky či hotdog. Kvůli neukázněným lidem hynou zvířata, zoo připravily kampaň

Než čerstvě vyklubaným motýlům zesílí pomačkaná křídla, jsou ještě trochu pomalejší. Hodují na tropickém ovoci přímo před zraky návštěvníků a ochotně se nechají u toho fotit.

Ve foliovníku platí jednoduché pravidlo: můžete motýlům nabídnout prst, ať si sami sednou, ale nikdy je nechytejte za letu, ať nepoškodíte křehkou krásu jejich křídel.

Tažný motýl monarcha urazí 4000 kilometrů

Nauka o motýlech je lepidopterologie. Amatérští lepidopterologové jistě poznají, že kromě jiných druhů se v Úvalně právě líhne z kukel tažný motýl monarcha stěhovavý.

Ve volné přírodě se monarchové líhnou v Severní Americe a pak v obrovských hejnech urazí kolem 4000 kilometrů na své zimoviště do Mexika. Cestou monarchové stěhovaví bojují s hurikány, suchem i dalšími extrémními živly.

Stromy obsypané těmito motýly jsou vyhlášenou přírodovědnou atrakcí. Zimoviště monarchů stěhovaných bylo jako biosférická rezervace v roce 2008 zapsáno na seznam světového dědictví.

Metamorfóza: vajíčko, housenka, kukla, motýl

Pro ty, kteří si chtějí z Úvalna odnést kromě fotografií a zážitků také něco živého a exotického, je určená prodejní výstava orchidejí.

Ve foliovníku plném kaktusů a orchidejí jsou téměř všechny rostliny na prodej, ale najdou se i výjimky. „Na tyto rostliny motýli kladou vajíčka. Tyto rostliny jsou neprodejné,“ informuje tabulka potenciální zákazníky.

Čápovi bílému čelisťová past téměř amputovala nohu. Svůj boj o život prohrál
I přes zákaz je jich plný internet. Pasti dál trýzní a zabíjejí zvířata

„Motýli a můry procházejí metamorfózou, což znamená, že v jejich životním cyklu existují čtyři samostatná stádia. Každá životní fáze vypadá úplně jinak a slouží k jinému účelu. Vajíčko na rostliny klade dospělá samice motýla. Uvnitř drobných vajíček rostou housenky. Jejich úkolem je jíst. Během pár dní se několikanásobně zvětší. Když housenka doroste, vytvoří obal a změní se v kuklu.V ní dochází o obrovské přeměně. Motýl je dospělá reprodukční fáze,“ informuje zahradnictví Flora návštěvníky s tím, že dospělý motýl má za úkol páření a kladení vajíček, aby životní cyklus mohl pokračovat.