Důvodem prodloužení dopravního omezení jsou údajně další práce navíc, se kterými se při zahájení stavby v srpnu nepočítalo.

„Jedná se zejména o dodatečný požadavek Ředitelství silnic Zlínského kraje na celkovou opravu nosné konstrukce mostu v ulici Mánesova a opravu kanalizace v ulici Machovská společností Moravská vodárenská,“ vysvětlil tlumačovský starosta Antonín Jonášek, jehož o prodloužení termínu oficiálně informoval zhotovitel stavby. Tím je soukromá firma EUROVIA CS.

Jelikož se tyto práce dějí v uzlových částech obou rekonstruovaných silnic, mají podle slov starosty zásadní vliv na jejich zprovoznění.

Kompletně zprovozněné by však měly být nejpozději za měsíc.

„Dokončení rekonstrukce by neměly ovlivnit ani klimatické podmínky. Stavbařům chybí dodělat už jen finální povrch komunikací, obsypat obrubníky nebo upravit odvodnění,“ vyjmenoval Jonášek.

Oprava silnice byla podle něj už nezbytná. „Při výstavbě rychlostní silnice R55 ji značně poničila těžká technika, která se po ní musela prakticky každý den pohybovat,“ je přesvědčen starosta Jonášek.

Podle řidiče z povolání Vladimíra Chujace byl vůbec nejhorší úsek silnice v serpentinách asi kilometr za Tlumačovem ve směru na Machovou.

„Byly tam úplně vymleté břehy,“ poukázal před časem Chujac.

Silnice měla propadlou krajnici

Souhlasí s ním i místostarosta nedaleké Machové František Klementa.

„Cesta byla v hrozném stavu. Na řadě míst měla propadnutou krajnici, byla i plná výmolů. Její rekonstrukci jsme tak samozřejmě uvítali,“ konstatoval místostarosta.

Z prodloužení uzavírky o měsíc ale radost nemá. „Třeba starším lidem, kteří od nás jezdí k doktorovi do Tlumačova, to dost komplikuje život. Ale nic s tím bohužel nenaděláme,“ konstatoval Klementa.

Ani řidičům není posun otevření opravené silnice příliš po chuti. Kupříkladu Pavla Balcárka, který v Tlumačově provozuje autoškolu, současné posunutí oprav značně rozladilo.

„Je to jako v Kocourkově. Nepochopitelně rozkopali hned dvě silnice naráz a skoro nic se na nich teď neděje. Kolem přitom jezdím prakticky denně,“ kroutí hlavou Balcárek.

Silnice mezi Tlumačovem a Kurovicemi je už od konce srpna uzavřena v úseku od křižovatky se silnicí I/55 spojující Otrokovice a Hulín až po nadjezd nad rychlostní komunikací R55. Ta spojuje také Otrokovice s Hulínem, a dále na ni navazuje dálnice D1.

Od stejného data se opravuje i komunikace mezi Tlumačovem a Machovou v úseku od křižovatky se silnicí I/55 až po obec Machová.

Náklaďáky objíždí přes Otrokovice nebo Záhlinice

Průjezd stavbou je povolen pouze místním obyvatelům a vozidlům Integrovaného záchranného systému. Veškerá tranzitní doprava je odkláněna objížďkou přes Otrokovice, případně Záhlinice.