Deníku to potvrdili zástupci města i Krajského úřadu v Ostravě. Bohumín likvidaci odpadu na své náklady odmítl.
A jak to vypadá, odpady z prostor bývalého autosalonu v Bohumíně-Pudlově zřejmě jen tak nezmizí. Polsko sice uznává, že je jeho povinností vrátit odpady zpět do Polska, ale zatím tak příslušné orgány neučinily. Vše se řeší na mezinárodní úrovni v rámci příslušných ministerstev. A dlouho to trvá.

Primátor Havířova Josef Bělica.
Zasedání havířovského zastupitelstva? Na nic se neptejte, odpověď nedostanete

„České Ministerstvo životního prostředí od chvíle, kdy policejní šetření prokázalo, že nelegálně dovezené odpady pocházejí z Polska, žádá polský příslušný orgán (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska) o převzetí odpadů z nedovolené přepravy zpět do Polska. Opakovaně jsme také žádali o sdělení termínu, kdy dojde vrácení odpadů z nepovoleného objektu v Bohumíně-Pudlově. Polský příslušný orgán na základě české urgence znovu potvrdil, že si je vědom povinnosti vrátit odpady zpět do Polska, ale vzhledem ke složitosti řízení s odesílateli odpadů na polské straně termín dosud nesdělil,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového odboru MŽP.

Kraj tlačí, ministerstvo jedná, Poláci zatím nereagují

O odvoz toxického odpadu z Bohumína se po celou dobu snaží také Krajský úřad v Ostravě. Jeho mluvčí Miroslava Chlebounová Deníku řekla, krajský úřad v minulosti opakovaně vyzval ministerstvo ke zvýšené aktivitě a k převzetí koordinační role při řešení tohoto problému. Dodala také, že místo uložení odpadů pravidelně monitoruje Česká inspekce životního prostředí, která také vyhodnocuje možné riziko ohrožení životního prostředí a zdraví lidí.

Cykloboxy u bohumínského nádraží občas plní místo kol nepořádek.
Místo kol bezdomovci. Bohumín řeší problém v cykloboxech u nádraží

Podle úředníků z Ministerstva životního prostředí nařízení o přepravě odpadů stanoví postup převzetí odpadu zpět v případě nedovolené přepravy a předpokládá i lhůty pro zemi, odkud byl odpad dovezen a kam se má vrátit. „Pro vymáhání těchto lhůt však bohužel žádný postup stanoven není. Ministerstvo přes veškeré úsilí nemůže rychlost převzetí odpadu zpět do Polska ovlivnit,“ uvedla Dominika Pospíšilové z tiskového odboru ministerstva.

Podle ní evropské nařízení ale v zájmu ochrany životního prostředí a lidského zdraví před působením odpadů z nedovolené přepravy pamatuje na situace, kdy je v členském státě odhalen odpad z nedovolené přepravy, a to tím, že povinností členského státu je zajistit bezpečné uskladnění odpadů do jejich vrácení, nebo využití, nebo odstranění jiným způsobem, která je dále na národní úrovni dána zákonem o odpadech.

Jak už před třemi lety uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek, v Bohumíně je objekt je v lepším technickém stavu než ve Starém Městě, má například i potřebnou nepropustnou podlahu.

K TÉMATU

Převoz odpadu organizovaly gangy

Zbavování se nebezpečného odpadu a jeho odvoz za hranice, je výnosný byznys. To se potvrdilo i v případě uskladnění sudů s celkem 650 litry hořlaviny v budově nedaleko Frýdku-Místku a v Bohumíně. Po jejích odhalení začali na případu ihned pracovat čeští i polští policisté.

Srnci. Ilustrační snímek.
VIDEO: V Havířově řádí brutální pytlák, našli tu dalšího zdevastovaného srnce

„Zřídili jsme speciální tým. Velmi intenzivní analytickou a operativní prací se podařilo zjistit informace směřující k pachatelům. Navázali jsme úzkou spolupráci s polskou policií,“ řekl v dubnu 2019 náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita. Policie pak dopadla muže z Opavska, který prostory ke skladování odpadu pro polské firmy vyhledával.

Polská prokuratura tehdy zatkla 15 členů "odpadové mafie" a zjistila, že šlo o členy tří navzájem spolupracujících a propojených gangů, kteří si v různých částech Polska pronajímali sklady, ve kterých uchovávali tisíce tun chemikálií, které následně vyhazovali na různých místech, mnohdy poblíž hustě osídlených aglomerací.