Lední medvědi Billy a Tom, kteří se v brněnské zoo narodili před třemi lety, mají od víkendu nové dva sourozence. Jejich matka Cora totiž v noci ze soboty na neděli porodila dvě další medvíďata. Otcem medvíďat je opět Cořin partner Umca.

Ačkoliv chovatelé předpokládali, že je Cora březí, příchod medvíďat na svět už o tomto víkendu je překvapil. Ještě pátek totiž hlavní zoolog brněnské zoo Jiří Vítek odhadoval, že medvíďata se nejspíš narodí až koncem tohoto týdne.

Cora však porodila jen krátce poté, co zalezla do připraveného porodního boxu. „Narození medvíďat nám prozradily zvuky linoucí se z boxu,“ přiblížil mluvčí zoo Pavel Hrazdíra.

Informace o tom, jak medvíďata vypadají a jakého jsou pohlaví, zatím zoologové nemají. „Jasno bude v příštích týdnech,“ upřesnil mluvčí.

Otec dvojčátek musí na čas pryč

Zoo má před sebou také jednání o tom, kam poputuje otec medvíďat Umca. Kvůli jejich bezpečnosti ho totiž od nich musí chovatelé držet dál. Nyní proto hledají, kam Umcu na příští měsíce umístit.

Dokud nebylo jasné, zda se medvíďata opravdu narodí, nechtěla zoo medvědího samce zbytečně stresovat zbytečným cestováním jako loni. Tehdy totiž zoo čekala na narození medvíďat marně a Umca se po pár měsících pobytu v Bratislavě vracel zase zpět do Brna.

Právě po Umcově návratu v polovině letošního ledna došlo mezi medvědími partnery k páření. Od té doby chovatelé počítali s tím, že je Cora březí. „Jistotu jsme však neměli, medvíďata jsou totiž velice malá a březost na medvědici není poznat,“ vysvětli Vítek.

Chovatelé doufají, že odchov medvíďat se Coře podaří stejně jako před třemi lety, kdy se její potomci Billy a Tom stali miláčky návštěvníků zoo. Loni na jaře pak byla obě medvíďata převezena do svých nových domovů: Tom do Zoo Praha a Bill do zoo v německém Gelsenkirchenu­.

Fotogalerie ZDE
Přírůstky se mohou pochlubit i v dalších zoologických zahradách

V Zoo Zlín se vylíhl malý jeřáb mandžuský
Tatínek je Lotyšec, maminka Japonka. V Zoo Zlín se chovatelům podařilo po pětiletém úsilí poprvé odchovat mládě jeřába mandžuského jehož rodiče původně pocházejí ze zoo v Rize a v Ueno.

Jeřábi mandžustší patří k nejvzácnějším ptákům na světě. Jsou zajímaví svými divokými svatebními tanci, mimořádně silným hlasem i dlouhověkostí: dožívají až šedesáti let. Například Japonci mají jeřába na svých bankovkách a ve znaku aerolinií a obecně je i symbolem štěstí.
Fotogalerii najdete ZDE


V Ústí mají další mládě žirafy
Třetím mládětem letošního roku v ústecké zoo se stal sameček žirafy Rothschildovy, který se narodil začátkem února. Malý sameček měřil podle odhadu chovatelů cca 160 cm. Více se dočtete ZDE

V brněnské zoo se narodilo velbloudě
V brněnské zoologické zahradě se na jaře narodil malý velboud dvouhrbý. Fotogalerii najdete ZDE

Lvíčata budou žít v soukromé zoo

Párek lvů afrických se narodil v soukromé zoologické zahradě Kamila Karely v Kostelci u Heřmanova Městece na Chrudimsku.Pyšnými rodiči jsou Bena a Johan, kteří mají s mláďaty již bohaté zkušenosti. „Narodil se jim již pátý přírůstek, porod byl bez problémů. Po krátkém kojení a poté odstavení budou mít zanedlouho nového pánička z Tábora,“ řekl Kamil Karela. Jména lvíčatům zatím nedal, pokřtít je prý nechá až nový majitel.