Do babyboxu v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří dnes odpoledne někdo odložil novorozenou holčičku. Podle prvních informací je dítě zdravé. Holčička dostala jméno Lenka. Je letošním druhým dítětem odloženým v Česku do babyboxu, celkově 148.

Lékař ve službě Petr Lavický uvedl, že děťátko váží 2480 gramů, je na první pohled zdravé, nevykoupané, zabalené v dece. Byl u něj přiložený útržek papíru s poznámkou "*21. 2. 2017, 17:15 hod."

Čtěte také: Dejte si pozor na ruské sexuální pasti, varoval vojáky v Pobaltí šéf rozvědky

Lavický vyjmul z babyboxu už pět dětí. "Pupečník má zavázaný provázkem, myslím, že je to špagátek, jaký se dává na buřty!" uvedl lékař. V Brně jde celkem o 16 dítě v babyboxu, z toho 11 bylo holčiček.

Speciální schránka zvaná babybox byla v Nemocnici Milosrdných bratří umístěna na podzim 2005. Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se nikdo nemusel bát, že ho při odkládání dítěte někdo překvapí.

Holčička, která dostala jméno Lenka, byla na první pohled zdravá, nevykoupaná, zabalená v dece a u sebe měla přiložený útržek papíru s poznámkou o přesném datu a času narození. „Pupečník měla zavázaný provázkem. Myslím, že je to špagátek, jaký se dává na buřty,“ řekl lékař Petr Lavický, který dítě v boxu našel.