„Jsou tam tři haly, které jsou vždy rozdělené na polovinu a je tam také oddělený personál a další. A hyne to v jedné polovině jedné haly, takže podle aktuální situace by se utracení mělo týkat zhruba šestiny, tedy asi 120 000 slepic," řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Veterináři odebírají průběžně vzorky i z dalších hal a sledují tam případné úhyny. Pokud by se objevily, tak by byla likvidace masivnější, a nejhorším scénářem je vybití všech nosnic.

„Situace je taková, že nákaza se zatím údajně objevila jen na jedné ze tří hal. Postup je takový, že se bude čekat na celkové výsledky a bude monitorováno okolí 15 km od ohniska vypuknutí. Celkové výsledky by měly být nejdéle v pondělí. Víme, že v této době to není nic jednoduchého, ale kdybyste pozorovali úhyn ptactva, ať už doma nebo u někoho jiného, obraťte se na obecní úřad či na veterinární správu. V pondělí budou vydány další veterinární opatření,“ informoval obyvatele Brodu nad Tichou na facebooku obce její místostarosta Ladislav Kopáček ml.

Likvidace chovu zasaženého ptačí chřipkou. Ilustrační snímek
Ptačí chřipka opět udeřila: Češi musí zavřít slepice, jinak riskují pokutu

Pracovníci (SVS) se v sobotu na místě sešli s hasiči, policií a chovatelem a připravují utracení drůbeže plynem. V areálu se dopoledne pracovalo na instalaci dezinfekčních bran. S likvidací zvířat se začne v úterý, chystat se bude od pondělí.

Hasiči spolu s veterináři budou muset v kafilerii zlikvidovat také 2,5 milionu vajec ze všech hal. „Pracovníci firmy dělají vše pro to, aby se minimalizovala snůška, aby škody byly co nejmenší," řekl Majer. Od zjištění nákazy podle něj nic na trh nejde.

Veterináři v Brodě nad Tichou zjistili vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1, potenciálně přenosnou na člověka. Jde o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v Česku.

Ilustrační foto.
Ptačí chřipka: Slepice budou zbytečně ve stresu, bojí se opatření chovatelé