V místech, kde se dnes nachází Olbersdorfské jezero, v němž se lidé koupou a tráví svůj volný čas a dovolenou, bývaly dříve ohromné těžařské plochy a černá krajina. Plány východoněmeckých komunistů na poddolování celé Horní Lužice naštěstí zastavila revoluce v roce 1989.

V průběhu devadesátých let se rozhodlo, že se nehostinná krajina bývalého uhelného dolu nedaleko Žitavy postupně promění v idylickou rekreační oblast. Dlužno říci, že se naplnit tento záměr podařilo dokonale. Návštěva Olbers〜dorfského jezera se v nadcházejícím letním období rozhodně vyplatí.

Obrovský kráter zničené země

U Žitavy vznikl uhelný důl již v roce 1908. Jeho plocha se od samého počátku neustále rozšiřovala. Takřka raketovou rychlostí se však začala rozrůstat až se vznikem komunistické NDR, kdy těžba uhlí nabrala na síle.


Přezíravý přístup východoněmeckých komunistů k životnímu prostředí se naplno ukázal až v roce 1991, kdy se průmyslová oblast s konečnou platností uzavřela.


Po uhelném dolu zůstal obrovský kráter zničené země o rozměrech 7 x 16 kilometrů. Za dobu existence dolu se v něm vytěžilo neuvěřitelných 21,5 milionu tun hnědého uhlí.

Krajina po těžbě nakonec ožila

Druhá kapitola tohoto území se začala psát pět let po uzavření dolu v roce 1996. V místech, kde se po dlouhá desetiletí nešetrně zacházelo s přírodou, mělo vzniknout velké umělé jezero a přilehlý přírodní park.


Přeměna průmyslové krajiny v rekreační trvala tři roky a přišla na 20 milionů marek. Otevření nové rekreační oblasti se konalo v roce 1999 a organizátoři jej pod heslem „Krajina po těžbě“ spojili s konáním 2. ročníku Saské zemské zahradní přehlídky.


Vodní plocha Olbersdorfského jezera dnes zabírá neuvěřitelných 60 hektarů. Lidé oblast využívají především ke sportu. Vedle koupání zde lze hrát například volejbal, jezdit na kole (okolo jezera vedou dvě cyklotrasy v délce 6 a 4,5 km), surfovat či rybařit.

Nová dominanta

V bezprostředním okolí jezera se pak nachází restaurace (například s rybími specialitami), kempy a hotely. Na jezeře a v jeho bezprostředním okolí se pravidelně konají také nejrůznější sportovní akce.


Každý rok v srpnu je to triatlonový závod, který nese název O-See-Challenge, dále řada turnajů v plážovém volejbalu anebo závody v přeplouvání jezera a šampionáty člunů, které si účastníci sami vyrobí.


Jezero se též stalo vhodným místem pobytu pro mnoho druhů ptáků a dalších živočišných druhů. Jiné než turistické využití jezera se nezamýšlí. Jeho úkolem tak není ani poskytovat pitnou vodu, ani být účinnou hrází v případě povodní.

(Michael Huml)