Obrovské štěstí měla ve čtvrtek ráno uklízečka v budově, kde sídlí gymnázium a základní škola. Když vešla do pracovny chemie gymnázia, které sídlí ve druhém patře nad základní školou, našla zřícený strop.

Na místo okamžitě dorazili hasiči, kteří zjistili, že mezi střechou a sádrokartonovými podhledy se vytvořila prasklina v potrubí. Voda začala vytékat do izolace, která se vodou nasákla a zatížila strop tak, že spadl. Část školy byla uzavřena, přestala téct voda, nešla elektrická energie. „Museli jsme pod místem, kde k pádu došlo, vystěhovat učebnu a kabinet, kde začala protékat voda stropem, a uzavřeli jsme na pokyn hasičů a policie celou chodbu," uvedla ředitelka základní školy Alena Pechalová s tím, že kvůli výpadku elektriky nemohla kuchyň vařit, nešlo nic, ani počítače. „Napsali jsme na naše webové stránky informace pro rodiče, aby si pokud možno vyzvedli děti. Čekáme na příchod statika, ale předpokládáme, že v pátek už bude provoz školy normální," dodala ředitelka.

Čtěte také: VIDEO: Hasiči bojovali v Kopřivnici s rozsáhlým požárem průmyslové haly

V učebně chemie ve čtvrtek naštěstí nikdo nebyl a ani přes den v ní nebyla plánovaná výuka. Studenti jsou totiž na lyžařském výcviku.

Starosta Josef Pátek potvrdil, že došlo k prasknutí kohoutu na vodovodním potrubí, které bylo umístěno nad stropními deskami. „Byl veliký výkyv teplot. Včera bylo ráno minus osmnáct stupňů a dneska je nad nulou, takže voda v trubkách zamrzla a následně praskl kohout, který už je v tuto chvíli opraven. Nyní je tam firma, která odhadne škodu," uvedl starosta.

Chemická laboratoř byla vybudovaná podle starosty Josefa Pátka v roce 2002. „Není to o stáří stropu, ale jde o klasickou havárii vody vlivem velkých teplotních výkyvů. Nyní bude následovat vyčištění prostoru a postavení nové sádrokartonové konstrukce," doplnil starosta. Na dotaz, zda hrozí, že by se mohl podobný případ stát i v jiné učebně, odpověděl, že šlo pouze o prasklinu nad chemickou laboratoří, která byla už odstraněna.

Čtěte také: Novinka na nymburském gymnáziu: studenti mají svého tutora