Na neveřejném mezinárodním letišti v Havlíčkově Brodě byl dnes odbaven první let mimo schengenský prostor. Malým letadlem se do Chorvatska vydali dva turisté. Letiště se pro mezinárodní lety otevřelo letos v březnu, tyto služby poskytuje jako jediné v kraji. Podle Milana Kovárníka z jihlavského inspektorátu cizinecké policie lze během léta počítat s vyšším počtem letů, zejména do destinací, kde budou lidé trávit dovolenou. Objevit se mohou i obchodní lety.

Let musí cestující nahlásit předem

Kvůli cestování do zemí, které nepatří do schengenského prostoru, byl na brodském letišti zřízen hraniční přechod. Let ale musí být ohlášen alespoň den předem, aby se stihlo připravit celní a pasové odbavení, uvedl Kovárník.

Letiště zvládne letadla do 5,5 tun

Havlíčkobrodské letiště mohou využívat letadla s hmotností do 5,5 tuny, takové stroje jsou určeny maximálně pro 12 až 18 lidí. Například k moři do Chorvatska se dá malým letadlem dostat přibližně za 2,5 hodiny.

Schengenský prostor zahrnuje většinu států Evropské unie a některé další evropské státy. Mezi těmito zeměmi lze cestovat bez kontrol na vnitřních hranicích. Povolení mezinárodních letů mimo tento prostor v Havlíčkově Brodě předcházela pětiletá příprava. Na letišti musel být vyčleněn prostor pro pasovou a celní kontrolu. Do vylepšení služeb a vytvoření potřebného zázemí pro cestující investoval aeroklub s podporou města přes tři miliony korun.
vst mol