Kdo vede radniciSTAROSTKA
Dagmar Sahánková (SPLH – Sdružení pro lepší Hostinné)
MÍSTOSTAROSTA
Petr Kesner (Hostinné žije!)

Obyvatelé Hostinného se dočkali po dlouhých letech nového autobusového nádraží za 22 milionů korun, jehož výstavbu pokryla z 90 procent dotace z Evropské unie. Kvitovali loňský rozjezd rozsáhlé rekonstrukce největší obytné zóny města, Sídliště, kam radnice investuje v šesti etapách dohromady přes sto milionů korun. S napětím sledovali, jak se vyvine situace s gymnáziem, nad nímž visela hrozba krajské gilotiny, znamenající konec středoškolského vzdělávání ve městě.

Těší se na toužebně očekávané koupaliště, jehož výstavba má konkrétní plány a postupy. Budou mít Domov pro seniory, který vznikne rekonstrukcí nevyužívané budovy bývalé školy ve Sluneční ulici. Děsit je však stále musí strašidlo v centru města. Pro Labský mlýn, původní zámek a později papírnu, který patří městu i s přilehlou kotelnou, se dlouhodobě nedaří najít investora. Trčí opuštěný ve středu Hostinného.

Gymnázium a SOŠ Hostinné se spojí s vrchlabským gymnáziem
Sloučení škol revoluci nepřinese, obejde se bez radikálních změn

Jiného strašáka se v Hostinném s úlevou zbavili. Zchátralý areál bývalé slévárny radnice prodala za jeden milion korun investorovi Danielu Flambergovi, majiteli společnosti Stavby Flamberg. Navíc si ho smluvně zavázalo, že zdevastovaný objekt zdemoluje na vlastní náklady a do čtyř let vybuduje nový areál. „To považuji za největší úspěch. Město hledalo zájemce o tento brownfield již od roku 2011, kdy jej získalo do svého majetku. Intenzivně pak poslední dva roky, kdy bylo osloveno 160 potenciálních subjektů. Letos se podařilo najít vhodného kupce,“ konstatovala starostka Hostinného Dagmar Sahánková.

Výsledky voleb 2014 1. SPLH  30,63 %    (8 křesel)
2. KDU-ČSL 21,93 %    (5)
3. Hostinné žije! 17,63 (4)
4. ČSSD       9,63 %    (2)
5. ANO 2011   7,38 % (1)
6. Nestraníci   5,61 % (1)
7. TOP09        4,59 % (0)
8. Otevřená radnice 3,0 (0)

„Zájemce přišel nejen se zajímavým konceptem využití celého areálu jako sídlo stavební firmy s doprovodnými službami pro občany, které nabídnou nová pracovní místa, ale hlavně přistoupil na podmínky stanovené v kupní smlouvě upravující rozsah činností, které tam mohou být vykonávány. A to s ohledem na dopad na přiléhající obytnou čtvrť Podháj a její obyvatele,“ doplnila. Do čtyř let tak bude na místě zbořeniště a nevzhledné části města vyčištěný a opravený areál. Zchátralé budovy budou opraveny v původním architektonickém stylu z konce 19. století.

NEJVĚTŠÍ INVESTIČNÍ AKCE. Revitalizace sídliště v Hostinném má přijít celkem na 102 milionů korun. Už v první, letošní etapě se podařilo městu ušetřit pět milionů.
Stomilionová investice začala měnit sídliště v Hostinném

Komplex Labského mlýna naopak na využití čeká. „Město hledá vhodného zájemce pro objekt a přilehlou kotelnu, které získalo do svého majetku po sametové revoluci. Vzhledem k rozlehlosti areálu, jeho dispozicím a památkové ochraně, se zatím nepodařilo najít vhodného investora,“ řekla starostka.

Obyvatelé Hostinného se můžou těšit na nové koupaliště v místě původního areálu, který prošel v loňském roce demolicí. Hotový je projekt i stavební povolení. „Nyní se připravuje výběrové řízení na zhotovitele celé stavby, na kterou má Hostinné vyčleněno 49 milionů korun. Stavět by se mělo začít v příštím roce,“ upřesnila aktuální stav Dagmar Sahánková.

Obávaný konec středoškolského vzdělávání ve městě nepřišel. Gymnázium se sice sloučilo do jednoho subjektu s vrchlabským gymnáziem, ale prakticky se nezměnilo nic a v Hostinném se vyučuje dál.

Situaci problémového areálu bývalé slévárny v Hostinném může vyřešit prodej investorovi.
Hostinné našlo kupce na zchátralou slévárnu

Dagmar Sahánková vystřídala před čtyřmi lety v pozici starosty Karla Klímu, který vedl město po celou dobu od roku 1990 až do roku 2014, s výjimkou jednoho volebního období v letech 2000 – 2004. Oba kandidují i letos.

ZastupiteléLadislava Bohačíková (Hostinné žije!), Libor Erlebach (KDU-ČSL), Petr Chmelík (ČSSD), Hana Kazihnitková (SPLH), Petr Kesner (Hostinné žije!), Karel Klíma (KDU-ČSL), Martina Kosinová (Hostinné žije!), Dušan Kučera (SPLH), Petr Maštalíř (KDU-ČSL), Jan Materna (KDU-ČSL), Radomíra Nossková (SPLH), Aleš Pírek (SPLH), Petr Plecháč (ČSSD), Jiří Půlpán (SPLH), Dagmar Sahánková (SPLH), Richard Stavrovski (SPLH), Kateřina Šitinová (Hostinné žije!), Miroslav Šmíd (SPLH), Petr Šmíd (KDU-ČSL), Jana Vaisová (Nestraníci), Marie Valešová (ANO 2011)

Slavnostní otevření autobusového nádraží v Hostinném.
Retro nádraží v Hostinném nahradil moderní dopravní terminál