„Tato osobnost si zaslouží plný respekt a obdiv. Lidé na něj vzpomínají na celém světě,“ řekl při vzpomínkovém aktu Jaroslav Borka, náměstek hejtmana Karlovarského kraje. Ten také připoměl, že po návratu z kosmu bylo Československo, konkrétně Praha prvním zahraničním místem, které navštívil. Jurij Gagarin také navštívil Karlovy Vary v rámci Mezinárodního filmového festivalu.

Není snad nikdo, kdo by neznal jméno legendárního kosmonauta Jurije Gagarina. Proto ani výročí padesáti let od jeho letu do vesmíru nezůstalo bez pozornosti. U jeho sochy na karlovarském letišti se konala vzpomínková akce za účasti generálního konzula Ruské federace a dalších významných hostů.

Jurij Gagarin se do historie světa zapsal nezmazatelným písmem

Na letiště si našli cestu i příznivci kosmonauta z řad veřejnosti. Ti si mohli také vyslechnou projevy náměstka hejtmana Jaroslava Borky, či primátora Petra Kulhánka. „Jurij Gagarin se do historie světa zapsal nezmazatelným písmem. Určitě jsem velmi rád, že zde můžu společně s vámi na jeho odvahu zavzpomínat. Když letěl do kosmu, tak mu bylo dvacet sedm let. Z poměrně neznámého pilota a díky jeho cestě stala světová osobnost. Navíc otevřel bránu do kosmu dalším následovníkům,“ uvedl primátor Kulhánek.

Slovami chvály a úcty nešetřil ani náměstek Borka. „Byl to člověk, na kterého vzpomínají lidé všude. Měl vztah i k naší zemi, protože navštívil Prahu i Karlovy Vary. Myslím, že se na něj nikdy nezapomene. Musel to být velmi odvážný člověk,“ řekl náměstek Borka.

Technické údaje legendárního letu do vesmíru

Sedmadvacetiletý Gagarin startoval ke svému historickému letu před padesáti lety v 7:07 minut středoevropského času z kosmodromu Bajkonur v kulové kabině o průměru 2,3 metru. Za necelou hodinu letu dosáhl výšky 327 kilometrů nad zemským povrchem a začal se vracet zpět k Zemi.

Ve výšce 7000 metrů byl kosmonaut automaticky katapultován a přistál na vlastním padáku stejně tak, jako už prázdná kosmické loď. Na zemský povrch dopadl v 8:55 středoevropského času. Kosmická loď dopadla o osm minut dříve asi dva kilometry od Gagarinova přistání.

Gagarin zemřel 27. března 1968 ve věku 34 let. Příčina není stále přesně známa. Podle některých se letoun srazil s hejnem ptáků nebo s jiným letadlem.

Plzeňan: Gagarin byl sympaťák

Velkou čest osobně si potřást rukou s Jurijem Gagarinem měl plzeňský galerista Jožka Osoba. A to nedlouho poté, co se stal ruský kosmonaut prvním mužem, který vzlétl do vesmíru. Dnes od jeho kosmické mise uplyne padesát let.

Při jaké příležitosti jste se setkali?
Pro svou první zahraniční návštěvu po svém návratu si vybral tehdejší Československo. Osmadvacátého dubna přijel do Prahy. O den později dorazil do Plzně prohlédnout si Škodovku. Já jsem ho viděl v Praze.

Jak se vám podařilo dostat se až k němu?
Tenkrát to bylo jiné než teď. Dneska když přijede nějaká delegace, přes ochranku se k ní vůbec nedostanete. Gagarin přijel v otevřeném voze. Když se u něj zastavil nějaký hlouček lidí, potřásl si s nimi rukou, prohodil pár slov. Pro nás tenkrát nebyla ruština žádný problém. Měli jsme to s ní, jako je to dnes s angličtinou.

Co pro vás setkání znamenalo? Jak na vás působil?
Samozřejmě byla to velká pocta. Byl to první člověk, který se dostal do kosmu. Působil každopádně velmi sympaticky a přívětivě. Ochotně pózoval fotografům. I já jsem si ho vyfotil. Pak jsem také pořídil snímek kosmonautky Těreškovové. Fotka byla otištěna v časopise Svět v obrazech, bylo pod ní napsáno, že ji pořídil neznámý autor. Tak jsem pak přišel do redakce a ukázal jim negativ, že jsem to fotil já.

V Galerii U Andělíčka pořádáte k výročí Gagarinovy mise výstavu. Co je na ní k vidění?
Až do desátého května tady budou například fotografie Jurije Gagarina zapůjčené ruskou tiskovou agenturou nebo známky, které se věnují tematice kosmonautiky. Především se nám ale podařilo na výstavu získat obraz kosmonauta a malíře Alexeje Leonova.

Čím je dílo unikátní?
Je to první obraz, který byl vytvořen ve vesmíru. Podle mých informací snad i jediný. Leonov na něm zachytil pohled, který měl z kosmické lodi na oběžné dráze Země. Můžete na něm vidět denní i noční částí planety, hvězdy. Barvičky mu při práci poletovaly, musel je mít různě přivázané. Unikátní je, že se mu vůbec ve stavu beztíže podařilo dostat barvu na plátno.

Jak vznikl nápad tento obraz vystavit v Plzni?
Podařilo se nám jej zapůjčit díky výměnným výstavám, které už šest let organizujeme mezi plzeňskými a ruskými výtvarníky. Podrobnosti jsme byli domluvit v Moskvě. Pomohlo nám i ruské velvyslanectví.

Plánujete ještě něco dalšího k oslavám letu prvního člověka do vesmíru?
Vydali jsme dvě dopisnice. Jednu k samotnému vzletu, druhou k návštěvě naší republiky. Těší mě, že si výročí připomínají i jinde. Třeba před týdnem vyletěli do vesmíru v lodi jménem Gagarin dva ruští a jeden americký kosmonaut. Ten si s sebou vzal i našeho Krtečka.

Ladislav Vaindl

Čtěte také: Lidé si mohou vyzkoušet Gagarinův vesmírný modul