Vybudování psího krytého cvičiště o rozměrech 28 x 44 metrů vyjde na zhruba sedm milionů korun. Hotovo má být nejdéle v lednu. Díky podpoře města Kladna, které přispělo pěti miliony korunami, a úvěru, jejž si vzali kynologové, získají chovatelé a trenéři novou možnost, jak cvičit a závodit za každého počasí celoročně ve stabilních podmínkách.

„Je to pro nás obrovská radost a jsme rádi, že se to podařilo. Primátor Kladna Milan Volf nás velmi podpořil a dlouhodobě se zajímá o naši práci a výsledky. Společně s naším předsedou Petrem Hoffmanem se podařila všechna jednání dovést úspěšně do konce, takže se nové haly dočkáme už v lednu,“ řekla Martina Červenková, jednatelka 238. Základní kynologické organizace v Kladně U Zvonečku.

Krytý cvičák s osvětlením bude vybavený speciálním umělým trávníkem vhodným pro potřeby výcviku psů, přičemž zhotovitelem zakázky je moravská společnost specializující se právě na tyto typy hal.

Kynologové U Zvonečku mají dnes více než šedesát stálých členů, o které se stará zhruba desítka trenérů. Denně přicházejí další zájemci – nečlenové, například jen pro pár lekcí pro zvládnutí výchovy psa. Hala tedy bude maximálně využívána.

Rozdělovští kynologové trénují na cvičišti služební plemena, ale věnují se i výcviku agility – psí sport podobný koňskému parkuru, socializaci psů či chovatelskému minimu „domácí pes“.

Třikrát ročně zde pořádají dvoudenní agility závody s mezinárodní účastí, kde síly poměřuje pravidelně okolo 130 soutěžních týmů. Do Kladna přijíždějí závodníci z Čech, Moravy, Slovenska, ale i Rakouska a Polska. Koná se zde i řada zkoušek z poslušnosti – sportovní kynologie.

Jak dále sdělila jednatelka 238. ZKO Kladno, Martina Červenková, výhledově připravují s kolegy další moderní psí aktivity a techniky výcviku, které jsou v zahraničí běžné. U Zvonečku například už nyní běží obedience – výcvik psí poslušnosti bez použití pomůcek. Dále se chystají na flyball – sport i zábava pro temperamentní psy všech plemen, méně náročné než agility. A v neposlední řadě hoopers – plnohodnotná a samostatná sportovní aktivita pro psy rovněž podobná agility.

Lidé od Zvonečku dokáží pomoci chovatelům, ale i osobám se zdravotním postižením. Zdejší psy je možné objednat si v rámci canisterapie – kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se cítí opuštěně. Například v domovech pro seniory nebo v dětských domovech. Velmi vyhledávaná je i rehabilitace zvířat Dornovou metodou, zaměřená na pohybový aparát. Rehabilitaci bez problému zvládají i nervóznější psi.

První zprávy o kynologickém dění na Kladensku pocházejí z roku 1939. Za protektorátu existoval první středočeský kynologický spolek se sídlem v Kladně. Do roku 1948 cvičili na kročehlavském fotbalovém hřišti. Po roce 1950 se spolek přestěhoval do Rozdělova na hřiště SK Novoměstských u kasáren. Po mnoha změnách a reorganizacích zakotvili kynologové nakonec v roce 1970 v lokalitě U Zvonečku u Rozdělova, kde sídlí dodnes.