Lidé tam ochutnají spodně kvašenou desítku i dvanáctku. „Chceme se soustředit na nefiltrovaná živá piva, pasterizované je pro mě mrtvé. Chystáme i pozapomenutý Zwickl, takzvaný zimní ležák,“ řekl předseda představenstva a sládek Jan Maláska.

Klášterní pivovar Porta Coeli
-místo: v areálu kláštera cisterciaček v Předklášteří na Brněnsku
-objem: letos uvaří asi 500 hektolitrů, do dvou let plánují 3000
-druhy vařených piv: světlá desítka a dvanáctka, nefiltrované

Letos nový pivovar uvaří asi pět set hektolitrů piv, v následujících dvou letech plánuje rozšířit svou výrobu až na tři tisíce hektolitrů. Čepovat ho budou v pivovaru i v jedné restauraci v nedalekém Tišnově. „Asi patnáct procent budeme lahvovat. Chceme i do maloobchodní sítě,“ přiblížil místopředseda představenstva Radek Holešinský.

Cíl majitelů pivovaru je vrátit život a činorodé dění do areálu kláštera. „Věřím, že pivovar obyvatele vyláká z domovů,“ zmínila starostka Předklášteří Petra Bendová.

Akcionářem je i řád, který je také pronajímatel budovy. Pivo chtějí jeho představitelé nabídnout jako dárek turistům. „Je to pravý klášterní produkt pro návštěvníky. Lidé něco podobného chtěli,“ uvedl správce klášterního majetku Jiří Chrást.

V okolí je několik pivovarů, jen tři v Tišnově. Majitelé nového se konkurence nebojí. „Spíše ubíráme poptávku průmyslovým pivovarům,“ vzkázal Holešinský.